پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
SharePoint

اعتبار فصل آموزش خراسان جنوبی نصف نرم کشوری است

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان جنوبی و به نقل از خبرگزاری خاورستان،محمدرضا بیکی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با اشاره به اینکه 16 تا 17 درصد مدارس استان تخریبی هستند و 35 تا 40 درصد مدارس نیاز به مقاوم سازی دارند، اظهار داشت: در 5 سال گذشته 68 میلیارد تومان جهت بهسازی و نوسازی مدارس هزینه کرده ایم و بالای 100 میلیارد تومان دیگر برای نوسازی مدارس قدیمی نیاز داریم.
وی در ادامه به مصوبه مجلس در سال گذشته در راستای ساماندهی سیستم گرمایش در همه مدارس اشاره کرد و اذعان داشت: سیستم گرمایش مرکزی (شوفاژ) ایمن ترین سیستم گرمایشی هست و الویت کاری ما در سال گذشته مدارس شبانه روزی و پر جمعیت روستایی بوده است.
مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 734 کلاس با اعتبار 3 میلیارد و 100 میلیون تومان شوفاژ کشی شده است و تا پایان سال مالی 93 نیز 1300 کلاس درس را با اعتبار 6 میلیارد و 800 میلیون تومان شوفاژ کشی خواهیم کرد.
بیکی از حدود 100 کلاس کانکسی در استان خبر داد و اظهار داشت: از 5 سال گذشته روند خالی شدن مدارس در روستاها، ما را به سمت ساخت و توزیع کلاس های پیش ساخته(کانکس) پیش برد و هر کلاس کانکسی تقریبا ظرفیت 15تا16 دانش آموز را دارد.
وی با بیان اینکه 16 تا 17 درصد اعتبارات سالانه صرف تجهیز یا جایگزینی تجهیزات فرسوده می شود، اذعان داشت: اعتبار فصل آموزش استان نسبت به کل اعتبارات استان بسیار پایین تر از نرم کشوری است به طوری که 12 درصد اعتبارات تملک و دارایی کشور به آموزش اختصاص دارد ولی در استان ما کمتر از 6 درصد اعتبارات تملک و دارایی به آموزش اختصاص دارد که باعث شده در تخصیص اعتبار ملی نیز تاثیر بگذارد.
مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 2 هزار و 200 مدرسه با 7 هزار کلاس درس در استان دایر است.
مهاجرت روستائیان و رشد نزولی جمعیت ما را دچار مشکل کرد
بیکی با بیان اینکه متاسفانه تعداد زیادی از مدارس روستایی خالی از دانش آموز است، اظهار داشت: مهاجرت بی سابقه روستائیان به حاشیه شهرها طی 10 تا 12 سال گذشته به دلیل خشکسالی و روند نزولی جمعیت ما را دچار مشکلات فراوانی کرد و فکر می کنم در هیچ جای کشور به جز استان ما این اتفاق نیافتاده است.
مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی ادامه داد: کمبود امکانات آموزشی در حاشیه شهرها و حاشیه نشینی در بیرجند بویژه در مهر شهر،دستگرد، شکرآب، رقویی، امیرآباد، حاجی آباد، چهکند و همچنین شهر قاین ما را دچار مشکلات فراوانی کرد و اکنون نیاز به ساخت فضاهای جدید آموزشی دارد.
بیکی تصریح کرد: ما در راستای رفع این نیازها مدارس دو نوبته خود را از 21 مدرسه به 31 مدرسه افزایش دادیم و مدارس 6 کلاسه جدیدی در روستاهای امیرآباد، چهکند و دستگرد و یک مدرسه 12 کلاسه و یک شش کلاسه در بیرجند ساخته شد که در اول مهر به بهره برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 4 مدرسه و 50 کلاس درس در مهر شهر دایر است، گفت: 74 کلاس در مهر شهر در حال احداث است که 24 کلاس در مهر آینده به بهره برداری می رسد و هنوز در این منطقه به 60 تا 70 کلاس دیگر نیازمند است.
وی ادامه داد: به نظر من شاخص ها را باید نقطه ای و منطقه ای دید نه استانی چراکه استان ما با در نظر گرفتن کلاس های خالی روستاها و از طرف دیگر کلاس های پر جمعیت حاشیه شهربیرجند در سطح کشوری از نرم خوبی برخوردار است.
مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: در شانزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان، 13میلیارد و 400 میلیون تومان خیرین تعهد کردند که بیش از 60 درصد این تعهد، تحقق پیدا کرده است و بر اساس ارزیابی انجام شده اداره کل نوسازی مدارس استان رتبه اول کشوری را در برگزاری جشنواره مذکور کسب کرد.
بیکی در پایان گفت: اصولا 30 درصد هزینه ساخت مدارس خیر ساز را خیرین و 70 درصد ان را دولت تامین می کند.