پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧
ارسال به پیام رسان
مديريت مجوزهامديريت مجوزها

عنوان

بیستمین جشنواره خرین مدرسه ساز استان خوزستان با حضور رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور برگزار شد

متن

IMG-20180515-WA0013.jpg 


معاون وزیر آموزش و پرورش:کمک ۴۵۰۰ هزار میلیارد ریالی خیران به آموزش و پرورش برای ساخت مدارس معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: طی سال های اخیر خیران بین 400 تا 480 میلیارد تومان آورده سالانه داشته اند که محقق هم شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان مهراله رخشان مهر در حاشیه بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هر کدام از مجموعه ای که قصد راه اندازی جامعه خیران داشته باشند، اول سراغ خیران مدرسه سازی می آیند؛ بنابراین نقش خیران انکارناپذیر است.
وی افزود: در حوزه مدرسه سازی نقش خیران بسیار جدی و پررنگ است؛ قوی ترین و منسجم ترین تشکیلات را جامعه خیران مدرسه ساز کشور دارد.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تعداد بالای خیران مدرسه ساز در کشور، تصریح کرد: از خیرانی که با قلب خود شروع می کنند و دانش آموز اهوازی که از پس انداز خود 110 هزار تومان کمک نقدی داشت تا نیک اندیشی که 100 ها مدرسه را ساخته همه خیران مدرسه ساز محسوب می شوند.
 رخشان مهر با اشاره به اینکه از شروع انقلاب به بعد 20 درصد از کل مدارس کشور را خیران ساخته اند، گفت: در سال گذشته 50 درصد از مدارس تحویل داده شده یعنی 50 درصد از 5 هزار کلاس را خیران مدرسه ساز ساخته اند؛ این عدد و رقم بسیار چشمگیر است.

وی اضافه کرد: طی سال های اخیر خیران بین 400 تا 480 میلیارد تومان آورده سالانه داشته اند که محقق هم شده است؛ بالاتر از این اعداد و ارقام فرهنگ ایثار، گذشت و وقف به آیندگان منتقل می شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان این که  فرهنگ وقف سالیان دراز در آیین های ایران اسلامی بوده و به ما ارث رسیده است اظهار  امیدواری کرد که با کمک خیران موضوع استمرار داشته باشد.
رخشان مهر گفت: دولت همواره تلاش کرده تا در راستای خیران معادل آورده خیران یک سهمی داشته باشد؛ سال گذشته نیز 100 درصد ردیف خیران تخصیص اعتبار داشته و حدود 206 میلیارد تومان آروده دولت برای مدارس خیرساز بود که در لایحه بودجه سال 97 این عدد به 411 میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده یعنی رشد دو برابری و نشان دهنده توجه ویژه دولت به خیران است.
وی افزود:امیدوارم در تخصیص های سه ماهه نیز میزان تخصیص خوبی داشته باشیم چون در این صورت می توانیم مدارس خیرساز و نیمه کاره رها شده اند تا پایان سال جاری به اتمام برسانیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: موضوع مدارس فرسوده یک مسئله خیلی مهم و جدی است و 30 درصد مدارس کشور باید تخریب، بازسازی و یا مقام سازی شوند که عدد نسبتا درشتی است.
رخشان مهر یادآور شد: از شروع برنامه چهارم توسعه به بعد  50 درصد مدارسی که نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی بودند را انجام دادیم که رکورد خوبی برای نوسازی مدارس است.
وی تصریح کرد: با این حال نمی پذیریم که همکاران ما در آموزش و پرورش برای یک سوم مدارس کشور استرس داشته باشند تا مبادا هرلحظه در اثر حوادث طبیعی مثل زلزله روی سر دانش آموزان آوار شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در برنامه ششم توسعه بندی وجود دارد جدای از اعداد قانون بودجه سنواتی که بر اساس آن باید سه میلیارد دلار به امر تخریب، بازسازی و مقاوم سازی مدارس از محل صندوق توسعه ملی و ذخیره ارزی اختصاص پیدا کند.

  

رخشان مهر یادآور شد: اگر این بند محقق شود، سرعت انجام امور خیلی بیشتر خواهد بود چون پیمانکار، دانش فنی و توان آن را داریم؛ همه چیز مهیا شده و تنها به انتظار تحقق بودجه هستیم.
وی بیان کرد: خوزستان استان مورد علاقه من است و از زمان وزارت علوم نیز بارها به اهواز آمده و کمک های خوبی به خوزستان داشتیم؛ در عین حال اینجا نیز اولین حضورم در جشنواره خیران مدرسه سازی استانی برای خوزستان بوده است.
به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش سرانه استاندارد فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز 8.2 مترمربع است که در حال حاضر برای کشور 5.4 مترمربع است؛ در این میان 11 استان از جمله تهران، البرز، سیستان و بلوچستان، خوزستان و ایلام زیر خط میانگین هستند.
رخشان مهر اضافه کرد: با تحقق آن بند بودجه در برنامه توسعه ششم استان های زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی باید به خط میانگین برسند؛ بعد هم مدارس تخریبی، خشت و گلی، کانکسی و کپری در اولویت خواهند بود.
IMG-20180515-WA0037.jpg

IMG-20180515-WA0040.jpg

IMG-20180515-WA0047.jpg

تصویر

تاریخ

1397/2/26

استان

خوزستان

تاریخ انقضا

ضمايم
ارسال به پیام رسان