پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
سه شنبه ٢ مهر ١٣٩٨
ارسال به پیام رسان
مديريت مجوزهامديريت مجوزها

عنوان

با حضور رئیس سازمان نوسازی مدارس در لرستان انجام شد؛ افتتاح مدرسه خیرساز شبانه روزی در الیگودرز

متن

​مدرسه ۹ کلاسه  شهدای ذلقی الیگودرز امروز با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور در استان لرستان به بهره برداری رسید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، در آئین افتتاح این مدرسه خیرساز که با مشارکت شرکت منابع آب و نیروی ایران احداث شده است، رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، مدیران کل آموزش و پرورش و نوسازی مدارس استان، رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان و همچنین جمع کثیری از خیرین و مسئولان استانی نیز حضور داشتند.


رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور در این مراسم گفت: تمام تلاش ما این است در جهت تحقق و گسترش عدالت آموزشی، در تمام نقاط کشور حتی در دور افتاده ترین و محروم ترین مناطق، مدارس ایمن، استاندارد و با کیفیت بسازیم تا آینده سازان میهن اسلامی بتوانند با تحصیل علم و دانش موجب رشد و توسعه کشور شوند.


مهراله رخشانی مهر با اشاره به اینکه 30 درصد مدارس کشور فرسوده هستند اظهار داشت: این موضوع با پراکندگی مختلف در تمام مناطق کشور تقریباً مشابه است،اما در برخی از استان ها همچون لرستان و سیستان و بلوچستان بیشتر است که برای ساماندهی این وضعیت در حال برنامه ریزی هستیم.


معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه ساماندهی مدارس فرسوده با بودجه های سنواتی امکان پذیر نیست، اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه،  ۳ میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی برای تخریب و بازسازی مدارس فرسوده کشور درنظر گرفته شده است که با پیگیری های مجدانه به دنبال تخصیص این اعتبار هستیم و اگر این مبلغ در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار گیرد، ظرف دوره کوتاه مدتی تمام مدارس فرسوده کشور بازسازی یا مقاوم سازی می شوند.


رخشانی مهر همچنین با اشاره به اینکه امسال در آغاز سال تحصیلی حدود ۸ هزار کلاس درس تحویل آموزش و پرورش شد، افزود: از این تعداد، ۶۸۰۰باب آن احداثی جدید و متعلق به مناطقی بوده است که اصلاً مدرسه در آن ها نداشته ایم؛ مثل مسکن مهر یا مناطقی که به آن ها مهاجرت شده و  ۱۲۰۰ باب آن نیز تخریبی بوده اند که جایگزین شده اند.


رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه وضعیت تخصیص اعتبارات عمرانی سال ۹۷ این سازمان، نسبت به سال های قبل به مراتب بهتر بوده و یک هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است، افزود: مدارس با خطر بالا، مثل مدارس خشتی و گلی را تا پایان سال تحصیلی امسال جمع آوری می کنیم.


رخشانی مهر با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای اتمام پروژه های نیمه تمام کشور در دستور کار قرار گرفته است، گفت: ساماندهی پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا در اولویت قرار دارد، امیدواریم بتوانیم با اعتباراتی که داریم، مدارس نیمه تمام را به اتمام برسانیم اما امکان ساماندهی تمام پروژه ها در حال حاضر مقدور نیست.


وی همچنین با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال اعتبار تکمیل پروژه های نیمه تمام خیرساز هم تخصیص 100 درصدی داشته است، ادامه داد: تمام پروژه های نیمه تمام خیرین در استان ها با اولویت در دستور کار اتمام، قرار گرفته است.


رخشانی مهر در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با جمع آوری مدارس کپری عنوان داشت: مدارس کپری را نمی توان به طور کلی جمع آوری کرد؛ کما اینکه در سال های پیش هم در خصوص جمع آوری این مدارس اقداماتی صورت گرفت اما بدلیل معماری ویژه این مدارس و تطابقی که با وضعیت اقلیمی مناطق مختلف کشور دارد، دوباره ایجاد شدند، بنابراین ما در حال تدوین برنامه ای برای بهینه سازی و استانداردسازی این نوع مدارس هستیم.


وی با بیان اینکه در جمع آوری مدارس کپری و جایگزینی آن ها، به دنبال معماری مناسب بومی منطقه هستیم، تصریح کرد: باید به جای مدرسه کپری که جزئی از معماری سنتی منطقه است جایگزین مناسبی طراحی کنیم؛ در سیستان و بلوچستان در این رابطه اقدام شد و مدارس توپی کلاس که مدارس یک کلاسه با مصالح بنایی ولی با الگوگیری از معماری منطقه است، احداث شد و جواب داد و هم اکنون جایگزین خوبی برای مدارس کپری شده است.


رخشانی مهر همچنین در ادامه سخنانش به وضعیت سیستم گرمایشی مدارس اشاره کرد و گفت: سیستم گرمایشی ۶۰ درصد مدارس کشور استاندارد سازی شده و ۴۰ درصد باقی مانده هم بخاری های چکه ای خطرناک ندارند، اما گازی هستند که باید جمع آوری شوند.


رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در پایان با بیان اینکه اعتبار خوبی از محل عوارض گاز برای این بخش تخصیص یافته است، تصریح کرد: برای استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص می دهند که امسال خوشبختانه فقط در شش ماهه اول سال  ۲۰۰ میلیارد تومان تامین شده است.


شایان ذکر است؛ مدرسه خیرساز شهدای ذلقی الیگودرز با 9 کلاس درس در زمینی به مساحت هزار و 800 مترمربع و با 2 هزار 523 مترمربع زیربنا در ۳ طبقه، با  ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار و با مشارکت 2 میلیارد تومانی سازمان آب و نیروی ایران، توسط مقامات کشوری افتتاح شد.


در پایان این مراسم، با اهدا لوح سپاس از زحمات خیرین نیکوکار مدرسه ساز و عوامل اجرایی این پروژه قدردانی شد.


197971.jpg 

197976.jpg 

197973.jpg 

197974.jpg 

 

تصویر

تاریخ

1397/7/19

استان

لرستان

تاریخ انقضا

ضمايم
ارسال به پیام رسان