پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨
 
 
گاهی وقتها در روزمرگی ها و هیاهو و شلوغی شهرمان گم می شویم. در این شهر بزرگ صنعتی که هر کس کلاه خود را سفت چسبیده و نگاهی به اطراف خود نمی کند و سعی دارد اسکناس بر روی اسکناس های دیگرش بگذارد شاید خیلی برایمان قابل تصور نباشد که در گوشه و کنار این شهر انسان هایی هستند که میلیاردها ريال که نه، میلیاردها تومان از مالشان را در راه مدرسه سازی هزینه می کنند. باز هم شاید باور نکنید این کار نیک خیرین هر ساله نیز گسترش بیشتری پیدا می کند.به نیت پاسداشت کار خیرین، 14 اسفند ماه سال جاری «جشنواره خیرین مدرسه ساز» برای سومین بار در منطقه 10 برگزار شد. تا شاید گوشه ای  از نیکوکاری این بزرگ مردان و زنان عرصه مدرسه سازی جبران شود. اتفاقات این جشنواره پیش روی است که با  هم می خوانیم.
برداشت اول:
در ورودی کانون «فرهنگی سلمان» دختران دانش آموز مدارس خیری با لباس های زیبای محلی ورودمان را خیر مقدم گفتند. پس از آن وارد سالن اجتماعات کانون سلمان شدیم. سالن مملو از دانش آموزان مدارس خیری بود که با شور و اشتیاق خاصی همگام با مسئولین مجمع خیرین مدرسه ساز تهران و اداره آموزش و پرورش، رئیس اداره و معاونان و مسئولین دیگر آموزش و پرورش منطقه 10و همچنین خیرین نیک اندیش در این جشنواره خیری شرکت کرده بودند. پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی مدیر منطقه ضمن خیر مقدم به حضار، گزارشی از فعالیت خیری این منطقه را ارائه کرد. در ادامه گروه سرود دانش آموزان هنرستان کار و دانش مردانی1 به اجرای سرود خود با عنوان «ولایت»پرداختند که طنین صدای دختران دانش آموز حس ولایت مداری و میهن دوستی را در جمعیت حاضر به جوشش واداشت. در ادامه مدیر عامل مجمع خیرین مدسه ساز «قربانی» به ایراد سخنرانی پرداخت.
در ادامه مراسم، برنامه ای که خیلی تاثیرگذار بود اجرای دکلمه «مرضیه خیری» از دبستان زنده یاد «احمدحبیبی کلهرودی» بود که شعرش در وصف خیرین مدرسه ساز سروده شده بود و به بهترین شکل ممکن نیز اجرا شد و تاثیر بسیاری بر روی حاضران داشت.
 اجرای تئاتر دانش آموزان مدرسه «محمدمردانی 12» به کارگردانی «یازرلو» به زندگی مرحوم «مردانی آذر» اختصاص داشت که با این نمایش مانند سال های گذشته یاد و نام این خیر بزرگ را زنده نمودند. در هنگام پخش کلیپ خیرین مدرسه ساز، دانش آموزان مدارس خیری چه قدر زیبا با دست های خود از خیرین مدرسه ساز خود تشکر می کردند که این ابراز احساسات توسط دختران و پسران دانش آموز، خیران حاضر در جلسه را برای ادامه کار ترغیب می کرد.
برداشت دوم:
تصمیم گرفتم در میان شور و شعف حاکم بر جشنواره با چند تن از  دانش آموزان مدارس خیری صحبتی داشته باشم تا از حال و هوای خود برایمان بگویند. «الهه علیجانی»دانش آموز 11ساله ای بود که در مدرسه زنده یاد «فرهادی» در س می خواند.الهه در مورد خیر مدرسه اش می گفت: «خیر مدرسه ام را خیلی دوست دارم و از او به خاطر ساخت مدرسه برای ما خیلی تشکر می کنم.» علیجانی اینطور ادامه داد که : «همیشه و در هر شرایطی از مدرسه ام نگهداری می کنم و به دوستانم هم این کار را توصیه می کنم.» یکی دیگر از دانش آموزان این مدارس «زهرا حسینی»بود که او نیز با وجود سن کم حرف های خوبی برای زدن داشت. زهرا هم در مورد خیر مدرسه سازش این طور گفت: «خیری که مدرسه ام را ساخت خیلی خیلی دوست دارم.و همیشه مدرسه ام را تمیز نگه می دارم.»زهرا این دختر12ساله درباره برنامه آینده اش اینطور ادامه داد: «تصمیم دارم خیلی خوب درس بخوانم تا در آینده فرد موفقی برای جامعه ام باشم تا با اینکار بتوانم گوشه ای از زحمات خیرمدرسه سازم را جبران کنم. »
برداشت آخر:
در این جشنواره اعلام کردند که قرار است در منطقه 10 طرح «قلک یاوران دانش آموزمدرسه ساز» اجرا شود. بر اساس این طرح، قلک هایی در مدارس سطح منطقه قرار می گیرد. در این طرح هر دانش آموز با میل و اراده به هر میزانی در این قلک ها کمک های خود را می ریزد و در نهایت از پول های جمع آوری شده از این قلک ها مدرسه ای ساخته می شود و خیران آن، همه افرادی هستند که در این قلک ها پول می ریزند. در پایان مراسم با اهدای لوح تقدیر و گل از خیرین مدرسه ساز تقدیر و تشکر به عمل آمد. همچنین دانش آموزان مدارس خیری با لباس های زیبای محلی از مسئولین مجمع خیرین مدرسه ساز با اهدای گل کمال تشکر و قدردانی را به جا آوردند.
حسن ختام برنامه خواندن شعر امام رضا(ع)توسط «یراق بافان» مجری توانمند برنامه بود که چشم های حاضران را بارانی کرد وبسیار تاثیر گذار بود.