پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
یکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٨
 

یادداشت یک خبرنگار/ نیکی، نیکی های بسیار در پی دارد
امروزه زندگی انسان ها بر هم تاثیرگذار است و بین زندگی افراد یک جامعه رابطه متقابل وجود دارد بطوری که یک جامعه سالم و با نشاط موجب می شود که افراد از سلامت روان بالاتری برخوردار باشند و نشاط روحی و جسمی افراد موجب افزایش امنیت و اعتماد اجتماعی  در جامعه می گردد و در چنین جامعه ای افراد در برابر یکدیگر و اتفاقات اجتماعی مسئولانه رفتار می کنند و منفعلانه در جامعه حضور پیدا نخواهند کرد.
به گفته امام رضا (ع) در چنین جامعه ای افراد زیست نیکو را در نیکو زیستن دیگران خواهند دید ، افراد در خصوص زندگی و شاد زیستن همدیگر احساس مسئولیت خواهند کرد و مشارکت اجتماعی و انجام کار خیر جزء اولویت ها خواهد بود.
خداوند در آیه 110 سوره بقره  می فرماید :  نماز را بر پا دارید و زکات بدهید و بدانید که هرچه از کار خیر برای خود پیش می فرستید، آن را نزد خدا خواهید یافت و به تحقیق خداوند به همه کارهای شما آگاه است.
خداوند در کلام الله مجید به صراحت بیان می کند بر رفتار و نیات انسانها آگاه است و هر آنچه  که  از اعمال و کارهای خیر و  بد از یک انسان سر می زند بر خداوند پوشیده نیست و تمامی اعمال ما در روز قیامت به حساب خواهد آمد، به همین دلیل  در قرآن کریم بارها اشاره نموده است که هیچ کدام از کارهای خود را کوچک به حساب نیاورد : نه گناهان  و  نه  اعمال خیر .
 گاهی اوقات بعضی از کارهای خیر ما هرچند کوچک میتواند تاثیرات چشمگیری در زندگیمان  داشته باشد . همین کارهای خیر کوچک است که به تدریج زیاد می شود و هرچه بیشتر شود، از گناهان ما کاسته شده و بر ثواب و اجر ما افزوده می گردد و گاهی اوقات نیز تاثیر کارهای خیر ما می تواند مسیر سرنوشت یک انسان و حتی یک جامعه را تغییر دهد .
جدای از سفارش اکید قرآن کریم بر انجام کار خیر و تاثیر آن در زندگی دنیوی و اخروی انسان  در خصوص انجام کار خیر در یک جامعه فرهنگ سازی و تبلیغ صحیح  نیز باید صورت بگیرد و در خصوص اهمیت تاثیر کار خیر افراد در سرنوشت یک جامعه اطلاع رسانی صورت گیرد. زیرا افراد تصور می کنند  هر خيري انجام مي دهند بايد به صورت پنهان باشد  تا ارزش آن در نزد خداوند حفظ شود و در نظر دیگران ریاکاری فرض نشود  اما گاهي لازم است عمل نيک و خيرخواهانه اي را براي به وجود آوردن انگيزه در دل کساني که  توانايي انجام چنين اقداماتي دارند،اعلام کنيم و حس انجام اعمال خیر را در وجود آنان بیدار کنیم شاید عمل خیر ما راه را برای اعمال خیر بیشتر و بزرگتر باز کند و اعمال خیر ما در دنیا مثل حلقه های یک زنجیر  به هم متصل شود و در زندگی تمامی مخلوقات تاثیرگذار باشد.
شما هم امتحان کنید. منتظر دیگران نباشید. خوبی، خوبی‌های دیگر را در پی خواهد داشت. خوبی باعث خواهد شد وجود ما پاک شود و آمادگی خوبی‌های بزرگتر را در خود بیابیم.