پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
دوشنبه ٦ خرداد ١٣٩٨
 
 
پس از گذشت چندین سال از فعالیت مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران و ایجاد نمایندگی های در مناطق مختلف شهر ، جشنواره های مختلفی در منطقه شهر تهران برگزار شده که همین برنامه ها  نقطه عطف و ارزشمندی برای منطقه به شمار می رود . بار دیگر با  بر پایی دومین جشنواره خیرین مدرسه ساز در سالن اجتماعات فرهنگسرای امام هادی (ع) ، دانش اموزان مقطع ابتدایی با نقاشی های ساده و کودکانه شان گرمابخش این محفل با شکوه شدند. در جشنواره خیرین مدرسه ساز منطقه نقاشی های منطقه در معرض دید عموم شرکت کنندگان قرارگرفت و نیکو کاران با خرید آثار نقاشی کودکان به ارزش بیش از 11 میلیون تومان آنها را در ثواب ساخت مدرسه در منطقه سهیم کرد .  در ادامه گزارش متفاوتی از این جشنواره می خوانید.
بهبود شرایط تحصیلی فرزندان جامعه وظیفه فردی و اجتماعی
سالن اجتماعا ت  فرهنگسرای امام هادی (ع) از ساعت ها قبل آماده پذیرایی از شهروندان منطقه شده بود. در محوطه ای از سالن فرهنگسرا نقاشی های کودکانه با قاب های چوبی جا گرفته بودند. نقاشی هایی که با قلم ساده دانش اموزان ابتدایی چند مدرسه از جمله گل نرگس به زیبایی هر چه تمام پرده از نگرانی ها و دغدغه ها ی آنها بر می داشت . مدادهای رنگی کمبود امکانات آموزشی و حال و هوای مدارس منطقه را به تصویر می کشیدند تا شاید به کسانی صدای بی صدای آنها را بشنود.
گروه سرود بچه های قرآن با لباس های یکنواخت و همرنگ همراه مربیشان جزو اولین افرادی بودند که وارد سالن فرهنگسرا شدند و در جایگاه خود نشستند . بعد از گذشت چند دقیقه همه صندلی های سالن از جمعیت پر شده بود. تعدادی از مهمان ها ایستاده و برنامه جشنواره را دنبال می کردند تا اینکه با تلاوت آیاتی از قران مجید توسط یکی از قاریان منطقه فضای برنامه را نورانی کرد.
دکتر« حافظی » رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور به عنوان اولین سخنرانی در جایگاه حاضر می شود . وی که تا حدودی با ویژگی های منطقه آشناست ، بنابراین ابتدای صحبت های خود را به جایگاه ارزشی و مقدس این قطعه از پایتخت اختصاص می دهد و در این باره می گوید :« در این منطقه کوچک و محروم بیش از 4 هزار خانواده شهید والا مقام زندگی می کنند .خانواده هایی که در هر مقطع تاریخی و سرنوشت ساز که کشور نیازمند مشارکت و همراهی آنها بوده ، قدم های بزرگی برداشته اند . نمونه بارزش حضور شجاعانه و آگاهانه جوانان منطقه در جبهه های حق علیه باطل بوده که با نثار 4 هزار شهید گلگون کفن کارنامه پر افتخاری برای همه ما به شمار می رود ، بنابراین اکنون وظیفه فردی و اجتماعی هر یک از ماست که شرایط تحصیلی فرزندان جامعه را بهبود بخشیم .»
یک اتفاق غیر منتظره و جالب !
در ادامه « امیر علیجانی » رئیس اداره آموزش و پررش منطقه 17 خدمت به شهروندان به ویژه دانش آموزان منطقه شهید پرور و محروم منطقه را عنایت و لطف پروردگار می داند. وی با بیان اینکه شهروندان منطقه با وجود مسائل و مشکلات فراوان و کمبودهایی که وجود دارد همچنان پای کارهستند و به اندازه توان و قوت خود در فعالیت های آموزشی مشارکت دارند .
وی در دومین جشنواره منطقه 17 ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی نمایندگی خیرین مدرسه ساز در منطقه و جذب نیکو کاران آینده روشنی در زمینه  ساخت فضاهای  آموزشی خواهیم داشت و اداره آموزش و پرورش منطقه از این امور پشتیبانی و حمایت خواهد کرد . 
مدیر اداره آموزش و پرورش منطقه در بخش دیگری از صحبت هایش به برپایی اولین جشنواره گلریزان در امر مدرسه سازی درآینده نزدیک صحبت کرد که البته دقایقی بعد به طرز غیر منتظره و بسیار جالب اولین جشنواره گلریزان مدرسه سازی در منطقه به اجرا در آمد . جشنی که بانیان اصلی آن کودکان و نوجوانان  دانش آموز بودند که با نقاشی های ساده شان آمده بودند.
دستان کوچک بانی کارهای بزرگ
درابتدای جشنواره خیرین مدرسه ساز منطقه وقتی به سادگی از کنار نقاشی های قاب شده کودکان گذشتیم،تصور کردیم که همه چیز دستگیرمان شده و از ماجرا سر در آوردیم ، اما در پایان به این نتیجه رسیدیم که به تصویر کشیدن مسائل و مشکلات مدارس منطقه تنها گوشه ا ی از برنامه ها بوده و با نگاه نیکو کاران می تواند مسیر تازه ای پیدا کند .
در جشنواره خیرین مدرسه ساز منطقه نیکو کاران و خیرین مدرسه ساز تهرانی حضور داشتند در اقدام تاثیر گذار و جذاب تعدادی از خیرین، نقاشی های ساده قاب شده دانش آموزان مقطع ابتدایی که تعداشان به 20 اثر می رسید، به میزان 11و نیم میلیون تومان خریداری شد. پولی که بچه های منطقه با دستان کوچک و مهبان خود تقدیم مسئولان اداره آموزش و پرورش و مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران کردند تا برای ساخت مدارس جدید با روحیه اعتماد به نفس بالا قدم بردارند .
در ادامه جشنواره خیرین مدرسه ساز منطقه که با اولین گلریزان دانش آموزی همراه شد، خیرین منطقه و اعضای مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران قول دادند که در آینده نزدیک با ساخت مدارس جدید کمبود آموزشی بچه های امروز کاهش پیدا خواهدکرد .
دانش آموزان مقطع ابتدایی مدارس منطقه از جمله مدرسه گل نرگس که با اقدام خیرین ،اثار نقاشی هشان را میلیون ها تومان فرختند تا صرف مدرسه سازی شود ، الگویی شدند برای اقشار مختلف منطقه. آنها با کارشان نشان دادند که امور خیر و نیکو کارانه سن و سال نمی شناسد. حتی در همین منطقه محروم نیز می توان کارهای بزرگ را با دستان کوچک انجام داد .