پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
یکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٨
 

سیمای کلی استان: استان کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی بالغ بر 16264 کیلومتر در جنوب غربی ایران،واقع در دامنه های سلسله جبال زاگرس قرار گرفته است.این استان از لحاظ جغرافیایی محدود به استان های چهارمحال و بختیاری در شمال،فارس و اصفهان در شرق،فارس و بوشهر در جنوب و استان خوزستان در غرب است.                                                                                                                      

 

بقعه متبرکه امامزاده بی بی حکمیه خاتون (س):یکی از افتخارات ارزشمند شیعه در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران،وجود بقعه ی متبرکه ی بی بی حکمیه خاتون(س)دختر امام موسی کاظم(ع)و خواهر امام رضا(ع)است.این بقعه ی منور،در فاصله ی 95 کیلومتری جنوب غرب گچساران و در مرز استان کهگیلویه و بویراحمد و استان بوشهر واقع شده است.                                                                 

 

آبشار یاسوج:در شمال شرقی شهر یاسوج پس از عبور از دیواری از درختان و باغ های سرسبز سیب و گردو و آب چشمه هایی که از دل کوه های زاگرس جوشیده،آبشاری به ارتفاع 10 متر جاری است.                                                                                                         

 

پارک جنگلی یاسوج:در حاشیه شهر یاسوج و بر بلندای مشرف به این شهر،در میان درختان بلوط پارک طبیعی با منظره ای بسیار زیبا قرار دارد که در تمام فصول سال پذیرای مسافران می باشد.                                                                                                                      

 

سد شاه قاسم:این سد در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر یاسوج قرار گرفته است.امکاناتی از قبیل :آلاچیق ،چمن کاری های اطراف این سد و رستوران سنتی فضایی برای استراحت و آرامش مسافران را به بهترین نحو فراهم آورده است.                                                             

 

تنگ گنجه ای:در فاصله سیزده کیلومتری شهر یاسوج در مسیر یاسوج به سی سخت در میان تنگه ای زیبا قرار گرفته است.امکاناتی از قبیل آب لوله کشی ،کمپینگ ،سرویس های بهداشتی و جاده دسترسی مناسب باعث شده که سالانه گردشگران زیادی از این مکان دیدن نمایند.       

 

چشمه آب نهر کاکان:این چشمه در هفده کیلومتری شمال شرقی شهر یاسوج در مسیر یاسوج به اقلید جزءجاذبه های زیبا و تفریحی استان است.این چشمه در کنار راه اصلی با آبی خنک و گوارا در تمام طول سال جوشان و پرآب پذیرای گردشگران است.                                   

 

موزه:موزه یاسوج با مساحت 150 مترمربع در خیابان گلستان 4 واقع گردیده است.این موزه از یک بخش باستان شناسی تشکیل شده است و اشیاءبه نمایش درآمده در آن عمدتا در کاوش های باستان شناختی بدست آمده اند                                                                           

 

دریاچه مورزرد و شرم رنگ زیلایی:در فاصله یکصد و هشتاد و پنج کیلومتری شهر یاسوج در منطقه مارگون بویراحمد دو دریاچه زیبا و نادر با فاصله کمی از هم واقع شده اند.این دریاچه ها مانند اقیانوس آبی کوچک هستند که آئینه وار طراوت و نشاط را انعکاس می دهند.                         

 

کاروانسرا:در ضلع غربی:در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی از عصر صفویه وجود دارد ،این بنا دارای 37 حجره و 30 ایوان در جللوی حجره ها بوده که گرداگردحیاط بنا گردیده،چهار ایوان بزرگ در چهار گوشه آن به شکل متقارن وجود دارد که هر ایوان به سه یه چهار حجره راه    دارد.                                                                                                                                                                               

 

آبشار تنگ تامرادی:در فاصله چهل و پنج کیلومتری شهر یاسوج و فاصله 10 کیلومتری منطقه زیبای سرگچینه آبشاری زیبا و نادر در دل صخره ها و کوه ها جاری است.