پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
یکشنبه ٣١ شهریور ١٣٩٨
 
 گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر حميدرضا حاجي‌بابايي در همايش ملي "تكريم خيرين مدرسه‌ساز كشور" كه صبح امروز با حضور امامي كاشاني امام جمعه موقت تهران، مشاور عالي رييس جمهور، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هرمزگان و مشهد و معاونان وزير آموزش وپرورش و همچنين هزار و 500 نفر از خيرين مدرسه ‌ساز سراسر كشور در مشهد برگزار شد، گفت:‌ بايد آموزش و پرورش متنوع و زيبايي بسازيم تا دانش آموزان علاوه بر يادگيري درس، قرآن و ورزش را نيز بياموزند.

وي افزود:‌ ريشه عشق علم است؛ خداوند انسان را عالم به حقايق هستي آفريده است و با قرار دادن پيامبران به عنوان مربيان انسان‌ها جهت تعليم و تربيت آن‌ها بر انسان منت نهاده است.

حاجي بابايي با بيان اين‌ كه تنها ركن اصلي هستي، تربيت است، بيان كرد:‌ خداوند هر چيزي را كه در درون انسان قرار داده است، براي متجلي شدن آن يك معلم آفريده تا تفاوت بين دانستن كار خوب و انجام دادن آن را به انسان‌ها بياموزد؛ براي نمونه مدرسه ‌سازي كار خوبي است، اما بين كسي كه مي‌داند مدرسه‌سازي خوب است با كسي كه مدرسه‌ مي‌سازد، فرق وجود دارد.

وي ادامه داد:‌ خداوند انسان را به گونه‌اي خلق كرده است كه دو چراغ در وجودش نهاده و اين دو چراغ در معصومين نيز وجود دارد و آن نيز انتخاب كردن است اين كه با انتخاب خود بسازد يا تخريب كند.

وي تصريح كرد: ‌مدسه سازي و حتي خواندن نماز شب خوب است، اما اگر همه انسان‌ها اين گونه باشند، ديگر معلمي معنايي نخواهد داشت و خداوند انسان را طوري خلق كرده است كه اگر اراده كند معلم مي‌شود، چرا كه عده‌اي به تعليم آنها نياز دارند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود خطاب به خيرين مدرسه ساز گفت:‌ شما خيرين مدرسه‌ساز كه چندين مدرسه ساخته‌ايد و حتي يك آجر را براي ساخت آن مدرسه در نظر گرفتيد و يا كسي را تشويق به اين كار كرديد، مسووليت خود را در برابر خداوند انجام داديد و امروز هر كسي و هر مسوولي به اندازه خود مي‌تواند از شما قدرداني كند.

‌دو سوم مدارس پايتخت نيازمند مقاوم‌سازي هستند

وي با بيان اين ‌كه ما بيشتر از هر روز به مدرسه‌ سازي نيازمنديم، تاكيد كرد: ‌دو سوم مدارس پايتخت كشور نياز به مقاوم‌سازي دارد، لذا مدارسي كه ساخته مي‌شود، نبايد تنها در آن به داشتن كلاس اكتفا شود، چرا كه هر روز نوع آموزش فرق مي‌كند.

وي با اشاره به افتتاح سراسري آموزش شنا براي دانش‌آموزان پايه سوم ابتدايي در سراسر كشور گفت: ‌امروز ورزش يكي از نيازهاي آموزش و پرورش است و در فرايند تحقيقات صورت گرفته يكي از مهمترين برنامه‌هاي سند آموزش و پرورش، تعليم و تربيت در مجتع‌هاي آموزشي است.

وي افزود: اگر خيري مي‌خواهد مدرسه بسازد، با توجه به شرايط آموزش روز دنيا مجتمع آموزشي بسازد كه كودك از همان مهدكودك و پيش دبستاني در همان مجتمع آموزشي تحصيل كند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اين كه طي سه سال‌ ‌آينده چهار هزار سالن ورزشي در سراسر كشور احداث خواهد شد، گفت: احداث 20 هزار كتابخانه،‌20 هزار نمازخانه و 400 استخر شنا از اولويت‌هاي برنامه توسعه ورزشي آموزش وپرورش است، به طوري كه هر يك از شهرستان‌هاي كشور بايد يك استخر مجزا داشته باشد.

حاجي‌بابايي خطاب به خيران مدرسه ساز تصريح كرد:‌ نمي‌دانم با چه كلماتي از شما تشكر كنم تنها كسي كه قطعا سپاسگزار كارهاي خيرخوانه شماست، خداوند متعال است.

گفتني است در پايان اين مراسم وزير آموزش و پرورش از دكتر حافظي ـ رييس جامعه خيرين مدرسه‌ ساز سراسر كشور ـ و تني چند از خيرين مدرسه‌ساز با اهداي لوح، تقدير كرد.