پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨
 
 

همسر مبارزی  انقلابی, که خیر مدرسه ساز شد

حاجیه خانم گوهر تاج ترابی زاده همسر فداکار و صبور آیت الله عبدالرحیم ربانی شیرازی است که تصمیم گرفته است پولی را که از فروش منزل پدری به ارث برده است را برای مدرسه سازی بدهد.

خانواده ای مبارز

در سال 1301 ه.ش در شیراز کودکی به دنیا آمد که نامش را عبدالرحیم گذاشتند دوران کودکی عبدالرحیم مانند همه کودکان زمان خویش بود.  او علاقه زیادی به استقلال مالی داشت بنابراین در کنار تحصیل به کسب و کار پرداخت و حجره ای برای خود دست و پا نمود . در 17 سالگی وارد حوزه علمیه شیراز شد و به تحصیل علوم دینی پرداخت . در این زمان در طرد فرقه های بابیت و بهاییت به همراه سایر روحانیون حوزه موثر بود و همین امر زمینه ورود او به عرصه سیاست و فعالیت های سیاسی گردید تا جایی که از همراهان و همرزمان امام خمینی و مقام معظم رهبری گردید. او آیت الله عبدالرحیم ربانی شیرازی بود که در دوران انقلاب به مدت  9 سال را در زندان های رژیم ستمشاهی گذراند  و در شهرهای کاشمر , فیروزآباد,سردشت و جیرفت در تبعید به سر برد .

آیت الله ربانی در شمار اولین فقهایی بود که از سوی امام خمینی به مسئولیت خطیر عضویت درشورای نگهبان منصوب شد تا بر مصوبات مجلس و عدم مغایرت آنها با شرع مقدس و قانون اساسی نظارت  و کنترل داشته باشد.

فعالیت های سیاسی

با شروع فعالیت گروهک های منافق و ضد انقلاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی, با نظر امام خمینی برای فرونشاندن غائله کردستان و آذربایجان عازم این مناطق گردید و در فروردین سال 60 از سوی گروهک فرقان مورد سوء قصد نا فرجام قرار گرفت و سرانجام در اسفند ماه سال 60 هنگامی که برای شرکت در جلسه مجلس خبرگان رهبری عازم تهران بود خودروش واژگون گردید و در 59 سالگی پس از یک عمر مبارزه رحلت نمود. بعدها اسنادی بدست آمد که تصادف ساختگی بوده و معاندین وی را ترور کرد ه اند.

همسر مبارز انقلابی

حاجیه خانم گوهر تاج ترابی زاده همسر فداکار و صبور آیت الله عبدالرحیم ربانی شیرازی است که تصمیم گرفته است پولی را که از فروش منزل پدری به ارث برده است را برای مدرسه سازی بدهد.

خانواده حاجیه خانم ترابی زاده 55 سال است که ساکن قم هستند . ایشان دارای 5 فرزند است که یکی از آنها روحانی و نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی  است و در حوزه علمیه شیراز فعالیت می کند .

حاجیه خانم ترابی زاده می گوید از مدتها پیش به این فکر بوده است که کار خیری انجام دهد . ابتدا در نظر داشته است که مبلغی را که برای کارخیر در نظر گرفته است در امور خیر دیگر  صرف شود , ولی از آنجا که معتقد است که اگر قرار است علمی آموخته شود و در راه فرهنگ جامعه کاری شود , بهتر است که از مدرسه سازی آغاز شود و این انگیزه حاجیه خانم  برای مدرسه سازی است.

انتظارش از مسئولین خوب هزینه کردن است

حاجیه خانم در سخنانش به این نکته اشاره می کند که دوست دارد کسانی که دست اندرکار ساخت مدرسه هستند, کم کاری نکنند و بهترین مدرسه را برای تحصیل دانش آموزان بسازند, او نیز سعی می کند تا آنجا که در توان دارد هزینه های مالی ساخت مدرسه را تامین نماید.

کار خیر در خفا انجام شود

در بین سخنانش دریافتیم که چندان مایل به آشکار شدن کارخیرش نیست و دوست دارد کار خیر را در خفا انجام دهد و با وجود اینکه از خانواده ای روحانی و از مبارزین انقلاب بوده است , بسیار آرام و بی صدا به این کار خیر دست می زند, اما وقتی گفته شد که مطرح کردن نام ایشان و ترتیب دادن این گفتگو برای تشویق متمولین دیگر به امور خیر و خصوصا مدرسه سازی است اعلام رضایت نمود.

به پرورش بیش از آموزش پرداخته شود

خیر مدرسه 12 کلاسه  فدک که 2041 مترمربع ساختمان اصلی دارد بسیار مایل است دانش آموزانی که در این مدرسه درس می خوانند , بیش از آنکه آموزش ببینند, پرورش یابند, به موضوع داشتن اخلاق اسلامی و تربیت روحی بچه ها تاکید می کند و از اولیاء مدارس می خواهد که فرزندانی در خور و شایسته تحویل جامعه دهند تا پاسدار انقلاب و ارزش های اسلامی باشند.

زمانی که از او می پرسیم دوست دارد مدرسه ای که می سازد ابتدایی باشد یا دبیرستان برایش فرقی نمی کند اما بهتر می داند که مدرسه اش مکانی باشد که  از همان کودکی , فرزندانی شایسته در آن , پرورش یابند.

بعد از مدرسه سازی آرامش وجدان یافته است

از وقتی تصمیم گرفته است مدرسه بسازد , وجدانش آرام گرفته است و احساس می کند چیزی بدهکار نیست و می خواهد برای آخرتش صدقه جاریه بگذارد, و بدین وسیله یاد آیت الله ربانی شیرازی را نیز زنده نگهدارد.

در پایان آرزو می کند که بقیه افرادی که می خواهند کار خیری انجام دهند , سرمایه شان را در مدرسه سازی صرف کنند و پرورش کودکان نسبت به آموزش آنها در اولویت باشد.

لازم به ذکر است مدرسه نیمه کاره فدک واقع در خیابان جمهوری در اراضی گلپایگانی دارای 2 هزار و 185 متر مربع زیربنا، 2 هزار و 500 متر مربع زمین و 12 کلاس است که توسط این بانوی خیر مدرسه ساز تکمیل می‌شود. همچنین 20 پروژه نیمه‌تمام مدرسه‌سازی در استان قم وجود دارد که نیازمند مساعدت و همراهی خیرین ارجمند می باشد.