پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
جمعه ١ شهریور ١٣٩٨
 
 

محمد رضا قربانی جامی معاون اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی در حاشیه مراسم افتتاح مدرسه راهنمائی شهید مدنی نیشابور با اعلام این مطلب گفت: در دهه فجر امسال 50 پروژه با 271 کلاس وزیربنای 41157 مترمربع وهزینه ای بالغ بر13میلیارد تومان در استان به بهره برداری می رسد که بااحتساب پروژه های افتتاح شده در مهرماه سال جاری، تعداد پروژه های تحویلی سال 89 ، به 153 پروژه با 942 کلاس و زیربنای 127548 متر مربع خواهد رسید . وی همچنین درخصوص اجرای طرح تخریب و بازسازی مدارس فرسوده نیز گفت : این طرح از سال 1385 با اختصاص اعتبار ویژه از محل صندوق ذخیره ارزی بمنظور بازسازی و مقاوم سازی مدارس فرسوده آغاز شده و تا کنون 458 فضای آموزشی فرسوده با3671کلاس وزیربنای476415مترمربع بازسازی شده است . همچنین 253 فضا که نیازمند مقاوم سازی بوده مورد مطالعه قرار گرفته که 65 فضا با 741 کلاس آن تا کنون مقاوم سازی شده است . ضمن اینکه 109 نمازخانه با زیربنای 15860 متر مربع نیز از محل همین طرح در مدارس سطح استان احداث گردیده است .

وی ایجاد فضاهای جنبی را در مدارس بازسازی شده از دیگر مزایای این مدارس دانست و افزود نظر  به دگوگونی محتوا و افزایش رشته های تحصیلی درآموزش و پرورش ، کالبد مدارس نیز دچار دگرگونی شده وبا توجه به تناسب آموزش و رشته تحصیلی علاوه بر کلاس دیگر فضاهای مورد نیاز درنقشه ها دیده شده است . 

قربانی جامی توجه به زیبائی مدارس را از دیگر محاسن مدارس نوبنیاد ذکر کرد و گفت درهر کوی برزن،شهر و روستا ساختمان مدارس مثل نگین انگشترمی درخشد .

همچنین به بهینه سازی مصرف انرژی در پروژه ها بطور ویژه مورد توجه قرار گرفته است  و اقداماتی همچون استفاده ازپنجره دو جداره،آبگرمکن خورشیدی، سیستم روشنایی هوشمند عایقکاری موتورخانه ها و سیستم هوشمند موتورخانه درفضاها اجرا گردیده است .

قربانی جامی توجه به معماری ایرانی اسلامی ، استفاده از مصالح نوین ، صنعتی سازی و سبک سازی را نیزاز نکات مورد توجه در طراحی فضاهای آموزشی جدید برشمرد .

وی زیربنای ساختمان مدرسه راهنمائی شهید مدنی را 1130مترمربع ، دارای 10 کلاس و دوسالن و نماززخانه ، سرویس و ساختمان سرایداری اعلام کرد و افزود برای ساخت این مدرسه 850 میلیون تومان از محل اعتبارات تخریب و بازسازی تامین گردیده است .

این مدرسه دارای 150متر محوطه و 210 متر طول دیوار است و در سه طبقه احداث شده است وآغاز شروع عملیات ساختمانی آن دربهمن 87 بوده وشرکت پیمانکاری آن پل شالوده می باشد.

معاون اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی اضافه کرد که امروز علاوه بر مدرسه مذکور دبستان شهیدسعادتی نیشابور باهزینه ای بالغ بر 650میلیون تومان وبا زیربنای1100مترمربع دارای 10 کلاس که اعتبار آن از محل اعتبارات تخریب و بازسازی مدارس فرسوده است و همچنین دو مدرسه روستائی یکی در روستای چاه بلند و دیگری در روستای اسلام آباد امروز به بهره برداری می رسد که مجموعاً برای این دو پروژه 60 میلیون تومان هزینه شده که 50درصد آن را دونفر خیر و 50درصد توسط دولت تامین شده است .