پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
 
همتي والاتر براي حذف مدارس فرسوده در منطقه 7 تهران
مدارس تخريبي و فرسوده معضل اصلي فضاهاي آموزشي است كه كم و بيش تمامي مناطق آموزش و پرورش در تهران و شهرستان ها با آن مواجه هستند، معضلي كه عوارض ناشي از آن گاه خسارات جبران ناپذيري را به بار مي آورد و چه بسا خانواده هايي  را گرفتار مي كند.
مدارس فرسوده به طور عمده مدارسي با قدمت بالاتر از 40 سال هستند كه بناي آن در طول سالیان دراز و استفاده هر روزه دانش آموزان مستهلك شده و كوچكترين حادثه اي از جمله زلزله هاي نه چندان قوي مي تواند موجب تخريب و يا ريزش بخش‌هايي از ساختمان آن شود.
مشكل فضاهاي آموزشي در كشور معضلي فراگير است و منطقه 7 آموزش و پرورش شهر تهران نيز از اين قاعده مستثني نيست. در اين منطقه هم مدارسي با عمر بالاي 40 سال وجود دارد كه برخي از آن ها به دليل وضعيت فيزيكي بسيار بد، تخليه شده اند و هيچ دانش آموزي در آن حضور ندارد.
بنا به اعلام نمايندگي مجمع خيرين مدرسه ساز تهران در منطقه 7، حدود 15 مدرسه تخريبي وجود دارد كه وضعيت مناسبي ندارند و عمر آن ها به بيش از 45 سال مي رسد و تمامي اين مدارس نيازمند تعمير و يا تخريب و بازسازي هستند. همچنين برخي مدارس اين منطقه به دليل شرايط نامناسب تخليه شده‌اند.
علاوه بر اين مدارس استيجاري نيز مشكلات ديگري را براي آموزش و پرورش ايجاد كرده زيرا هر زمان ممكن است مالك به ملكش نيازمند باشد و از آموزش و پرورش بخواهد مدرسه را تخليه كند بنابراين يافتن محلي جديد براي اين دانش آموزان، خود دردسري جديد براي آموزش و پرورش ايجاد مي كند.
در منطقه 7 آموزش و پرورش تهران 5 مدرسه استيجاري وجود دارد كه اميد است با ساخت مدارس جديد مشكل مدارس استيجاري در اين منطقه نيز رفع شود.
اما با وجود اينكه هنوز مشكل مدارس فرسوده و استيجاري پابرجاست نبايد از اقدامات و تلاش‌هاي سازمان نوسازي مدارس و مجمع خيرين مدارس براي كاهش معضلات فضاهاي آموزشي غافل بود در واقع بر كسي پوشيده نيست كه طي ساليان دراز خيرين همواره تلاش كرده اند فضاي آموزشي مناسبي براي تحصيل فرزندان اين مرز و بوم فراهم كنند و اگر كمك هاي قابل توجه آنان نبود مشكل مدارس فرسوده خيلي بيشتر از امروز بود. در منطقه 7 تاكنون 9 مدرسه توسط خيرين احداث شده و مدارسي نيز درحال ساخت است ضمن آنكه همكاري خيران با آموزش و پرورش همچنان ادامه دارد.
اما غرض از بيان مشكلات آموزش و پروش اين منطقه در حوزه فضاهاي آموزشي آن است كه با توجه به گفته هاي رئيس سازمان نوسازي تا سال 1393 بايد تمامي مدارس فرسوده بازسازي شود به نحوي كه ديگر مدرسه تخريبي نداشته باشيم.  بنابراين  باید همتي والاتر از قبل به كار گرفته شود تا مشكل مدارس فرسوده به طور كامل وبه نحو شايسته برطرف شود تا دانش آموزان در مدارسي نوساز و در محيطي كه در شأن آنان است تحصيل كنند.