پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
دوشنبه ١ مهر ١٣٩٨
 
مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص وضعیت بناهای آموزشی فرسوده کشور اظهار داشت: تا شروع سال تحصیلی، 70 درصد زیربنایی که از 13 میلیون مترمربع تعهد داشتیم به ساختمان‌های امن تبدیل کنیم، محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای ایمن شدن تمام مدارس کشور تا دو سال دیگر باید صبر کرد، افزود: البته ایمن شدن مدارس در صورتی انجام می‌شود که اعتبارات مصوب شده به این سازمان تخصیص یابد.

رئیسی با بیان اینکه از اعتبار یک هزار میلیارد تومانی امسال برای مقاوم‌سازی و بازسازی مدارس تنها 30 درصد اختصاص یافته است، ادامه داد: اگر اعتبار امسال و سال آبنده تخصیص یابد، مدارس تخریبی را از لحاظ نسبی به نقطه مطلوبی می‌رسانیم.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت مدارس فرسوده شهر تهران گفت: ما به فضای فرسوده مدارس شهر تهران به لحاظ دسترسی و بروکراسی اداری کمتر توانستیم ظرف 6 سال گذشته بپردازیم و این در حالی است که در نقاط محروم و روستاها، مشکل آنچنانی نداریم و حتی در دورترین روستاها، مدارس مقاوم و فنی و مهندسی ساخته شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به زلزله احتمالی در تهران و وضعیت مدارس این شهر گفت: تخریب بستگی به بزرگی و عمق زلزله و خیلی از مسائل مختلف دارد چرا که در تخریب، وضعیت ساختمان‌های مجاور، بافت زمین، نوع سازه‌ای که استفاده شده و رعایت مسائل فنی تأثیر دارد.

وی ادامه داد: در بافت‌های فرسوده تهران، مدارسی داریم که قبل از انقلاب ساخته شده‌اند و آیین‌نامه‌های زلزله و مسائل فنی رعایت نشده است.

*تنها راه پیشگیری از تلفات زلزله در مدارس فرسوده، مقاوم‌سازی است

رئیسی افزود: پیش‌بینی ما این است که اگر زلزله با بزرگی بالا رخ دهد قطعاً این مدارس تخریب شده و اگر در روز و در زمانی که استفاده کننده در آنهاست، رخ دهد، بسیار نگران کننده است.

وی ادامه داد: لذا تنها راه پیشگیری از تلفات زلزله، مقاوم‌سازی و ساخت ساختمان مستحکم متناسب با علم و تکنولوژی روز است.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر در ساخت و سازهای جدید، رعایت مقررات فنی و مهندسی در طراحی، اجرا، نظارت و نگهداری صورت گیرد، می‌توانیم بگوییم جان افراد را در داخل آن مکان‌ها حفظ خواهیم کرد و خسارت، حداقل خواهد بود.