پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
 

ضرورت توجه به مدارس استیجاری ششمین منطقه پایتخت
شاید برای ما بزرگ ترها هیچ فرقی نکند که درب یک مدرسه را بسته ببینیم ولی برای دانش آموزان و اولیاء مدرسه خیلی سخت و دردناک است. می خواهم بدون حاشیه بروم سر اصل مطلب و به همه خیران و کسانی که دستی بر آتش دارند و کار خیر انجام می دهند و قلبشان برای فرزندان این آب و خاک می تپد بگویم که مدرسه مهران به دلیل استیجاری بودن و نياز مالك و عدم امكان خريد زمین مدرسه، بسته شده  است.گزارش مدرسه استیجاری مهران را در پی می خوانید.
        مجتمع آموزشی مهران در سال ۱۳۳۴ در ابتدا با نام دبستان مهران از سوی معصومه سهراب و یحیی مافی پایه گزاری شد. این دبستان اكنون در ششمین منطقه پایتخت  و در خیابان جمالزاده شمالی واقع شده است. این مجموعه آموزشی خود ریشه در کودکستان مهر داشت که در سال ۱۳۳۲ از سوی این دوتن راه اندازی شد. دوره فعالیت مجتمع آموزشی مهران از سال ۱۳۳۴ شروع و تا ۱۳۵۸ به سرپرستی این زوج نیکوکار ادامه داشت. در آن سال به موجب قوانین جديد گروه مدارس ملی تحت نظارت مستقیم آموزش و پرورش قرار گرفت. مجتمع آموزشی مهران هم از جهت کیفی و هم از جهت کمی همواره رو به گسترش بود. از جنبه کمی از یک کودکستان یک کلاسه به مجتمعی بزرگ با بیش از 1200 دانش آموز تبدیل شد.  همچنین از جهت کیفی در روندی از ارزیابی های درونی و بیرونی همواره نگرش و برنامه های آموزشی و پرورشی این مجتمع رو به پیشرفت بود. از نیمه دوم دهه چهل بسیاری از دانش آموزان پسر این مجتمع پس از پایان دوره دبستان و دوره راهنمایی در بیش ترین میزان، جذب دبیرستان البرز می شدند. اهمیت مجتمع آموزشی مهران در تاریخ آموزش و پرورش ایران، در سطح بسیار بالایی بود. مجتمع آموزشی مهران همراه با 7 آموزشگاه  ديگر كه مدارس هماهنگ خوانده مي شدند مراکز آموزشی ویژه ای برای انتقال مفهوم و کارکردهای آموزش و پرورش مدرن در ایران بودند . اين مدرسه مانند دبيرستان ماندگار البرز بخشي از تاريخچه آموزش و پرورش محسوب مي گردد. در سالهاي پس از انقلاب مجتمع مهران با نام دبستان شهيد محمد منتظري به ماموريت تعليم و تربيت آينده سازان ايران اسلامي پرداخت .
و اما امروز ...
      نياز مالك و عدم امكان خريد اين مدرسه وسيع از سوي آموزش و پرورش ابرهاي طوفاني تهديد را بر فراز سر مدرسه به حركت واداشته است. دبستان پسرانه دولتی شهید محمد منتظری با ظرفیت ثبت نام 500 دانش آموز كه به صورت استیجاری اداره مي گردد  اكنون  در آستانه تخليه قرار دارد. مدرسه مذکور پس از چند سال دست به گريبان بودن با مشكلات مالي و تاخير اجاره ناگهان پس از اتمام قرارداد مالك، كه همان موسس مجتمع مهران است،  در ابتدای سال جاری با حکم تخلیه مواجه شد . قيمت بسيار بالاي زمين در منطقه شش شهر تهران مشكلات بسياري را براي مدارس استيجاري اين منطقه ايجاد كرده است . منطقه شش آموزش و پرورش همواره از مناطق نخبه پرور آموزشي شهر تهران بوده است و دبيرستان هاي شاخص آن مانند البرز، نرجس، فرزانگان، شهيد مطهري(هشترودي) و.... كه فارغ التحصيلان مدارسي همچون مجتمع مهران به آنها راه مي يافتند بزرگان علمي و فرهنگي و سياسي بسياري به جامعه ايران اسلامي هديه كرده است. توجه خيرين مدرسه ساز به اين منطقه علاوه بر ايجاد فضاي آموزشي براي نخبگان اين ديار به حفظ تاريخچه مجسم آموزش و پرورش كمك مي كند. خيرين مدرسه ساز با كمك به خريد اين مدرسه، خيرين تاريخ ساز نيز خواهند بود. و همیشه در قلب و یاد دانش آموزان این مدرسه جاویدان خواهند شد..