پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
شنبه ٢ شهریور ١٣٩٨

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان:

نوسازی مدارس با 37 پروژه دهه فجر را گرامی ‌می‌دارد

گزارش ویژه

همدان‌پیام: هنوز هم تحصیل در مدارس خشتی که زمستان‌ها با بخاری‌های نفتی گرم می‌شد، از یاد بسیاری از بزرگترها نرفته است.
ایامی که کودکان آن دوران، درس چوپان دروغگو، دهقان فداکار و اشعاری چون انار صد دانه یاقوت، خوشا به حالت ای روستایی و باز باران با ترانه را در زیر سقف‌های خشتی و بر روی نیمکت‌های چوبی سه نفره در کنار هم گذراندند تا هم اینک به جایی برسیم که همان افراد یا هم‌کلاسی‌های دیروز که برای دادن امتحانی چون املای هفته، به صورت نوبتی مجبور بودند به زیر نیمکت‌ چوبی بروند تا به اصطلاح تقلب نکنند، با کسب تجربه از حوادث تلخ و شیرین دوران خود و برای تحصیل راحت کودکانِ امروز به فکر ساخت و تجهیز مدارس با اصول معماری نوین باشند.
 هر چند آن دوران نیز برای بزرگترها خاطرات شیرین خود را به همراه دارد و در آن زمان نیز ساخت مدارس پیگیری می‌شد، اما تحصیل در مدرسه‌ای که در تمام ایام سال باید در نگرانی بسر می‌بردی خود نوعی دغدغه برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کرد و مانع تحصیل هر چه بهتر آنان می‌شد که نیاز به جدیت در کارها داشت.
در فصل گرم سال، گرمای هوا و در فصل زمستان، سردی هوا به ویژه در مناطق روستایی، خود مشکل تحصیل را دو چندان می‌نمود.
هنگام بارش باران و صدای مهیب رعد و برق،  دانش‌آموز روستایی نگران آن بود که مبادا سقف کلاس فرو ریزد یا بخاری نفتی که برای گرم کردن فضای سرد  کلاس گُر گرفته بود کلاس را به آتش بکشد. زمانی هم که می‌خواست به خانه و کاشانه خود برود دلهره آن را داشت که نکند گرگ گرسنه در کمین به دندان کشیدن اندام نحیف او باشد.
در شهر نیز تحصیل در مدرسه‌ای که دانش‌آموزان یک کلاسِ40 نفره برای یک آزمایش ساده مجبور بودند به نوبت از میکروسکوپ استفاده کنند یا کمبود فضا و ... مشکلی بود که همه را درگیر خود کرده بود.
با همه این تفاسیر، از آنجا که نوسازی مدارس از سال 54 فعالیت خود را به صورت گروه نوسازی آغاز کرده بود، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ساخت مدارس به شیوه استاندارد با جدیت انجام شد؛ چنانچه در سال 68 مدیریت نوسازی شکل گرفت و در سال 75 نیز این مدیریت به اداره کل ارتقا یافت تا از آن دوران به بعد شاهد باشیم که مدارس قدیمی، فرسوده و بدون امکانات جای خود را به مدارسی با فضای زیبا، مقاوم و دارای امکانات لازم می‌دهند. بدین ترتیب با این عملکرد ضمن احترام به جایگاه دانش‌آموزان، آنان با خیالی آسوده به درس و تحصیل خواهند پرداخت.
در همین ارتباط مهندس امینی‌فر مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان همدان که 5 سال است در این اداره کل مشغول به خدمت شده است، گزارشی از فعالیت این اداره کل را ارائه داد.
وی با تبريک سي وسومين سالگشت بهار انقلاب گفت: اداره كل نوسازي مدارس استان همدان در راستاي سياست‌هاي دولت عدالت‌محور مبني بر گسترش عدالت آموزشي با تحويل 525 كلاس درس و اتاق در قالب 37 پروژه آموزشي و پرورشي دهه مبارک فجر را گرامی می‌دارد.
ابراهیم امینی‌فر اظهار داشت: اين پروژه‌ها كه در تمامی سطوح آموزشي مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت داراي 46747 متر مربع زير بنا بوده كه اعتباري افزون بر 200 ميليارد ريال برای افتتاح آنها هزينه شده است.
وی بیان داشت: در اين ايام پر برکت از 37 پروژه، 12پروژه در همدان، 5 پروژه در ملاير، 3 پروژه در نهاوند، 2 پروژه در تويسرکان، یک پروژه در اسدآباد، 3 پروژه در بهار، 6 پروژه در کبودراهنگ، 4 پروژه در رزن و یک پروژه در فامنين به بهره‌برداري مي‌رسند.
مدیر کل اداره نوسازی و تجهیز مدارس استان در ادامه گزارشی از عملکرد این اداره کل را ارائه داد و گفت: در سال‌جاري 45 طرح با 287 پروژه احداثي و تكميلي و 283 پروژه تعمير و توسعه و تجهيز با اعتباري افزون بر 390 ميليارد ريال از محل اعتبارات استاني، ملي و خيري در اداره كل در دست اجراست.
ابراهیم امینی‌فر با بیان اینکه امسال بيش از 20 درصد از اعتبار استاني (29 ميليارد ريال) و افزون بر 10 ميليارد ريال از محل اعتبارات ملي براي تجهيزات جايگزين مدارس، اختصاص يافته است، اظهار داشت: تاكنون بيش از 50 درصد تجهیزات مورد نیاز، خريداري و تحويل آموزش و پرورش استان داده شده است.
وی بیان داشت: برای استاندارد سازي سيستم‌هاي گرمايشي مدارس نیز افزون بر 7 ميليارد ريال اعتبار از سازمان نوسازي كشور به استان اختصاص يافته و در حال اجراي پروژه‌ها مي‌باشيم.
اميني‌فر با اعلام اینکه از سال 1385 اعتبارات طرح تخريب و بازسازي ابلاغ شده، گفت: مجموعاً بيش از 1520 كلاس از مجموع 3250 كلاس تخريبي در سطح استان با مبلغ حدود 670 ميليارد ريال اعتبار، تخريب و بازسازي شده و بيش از 220 كلاس درس نيز بهسازي و مقاوم سازي شده است.
وي افزود: امسال نیز 18 پروژه با بيش از 202 كلاس درس در مدارس يك طبقه بهسازي لرزه‌اي صورت گرفته، ضمناً در حال حاضر بيش از 22 پروژه در مقطع متوسطه در دست اجرا بوده که اعتبار ابلاغ شده به اين اداره كل در سال‌جاري 200 ميليارد ريال است. همچنين افزون بر 83 پروژه در حال طراحي نقشه و آماده شدن براي اجرا در سراسر استان مي‌باشد.
این مسئول اظهار داشت: در دولت‌هاي نهم و دهم جمعاً بيش از 443 پروژه (اعم از مردمي و دولتي) با بيش از 4200 كلاس درس و 362 هزار مترمربع زير بنا ساخته شده و تحويل آموزش و پرورش استان گرديده كه بيش از 35 درصد كلاس‌هاي ساخته شده بعد از انقلاب مي‌باشد.
 به عبارت ديگر در بیان عملکرد دولت در بحث آموزش می‌توان گفت: بيش از يك سوم كلاس‌هاي درس ساخته شده بعد از انقلاب در دولت‌هاي نهم و دهم بوده و از مهمترين موارد در اين دولت‌ اختصاص بيش از 670 ميليارد ريال اعتبار به استان براي تخريب و بازسازي مدارس غير استاندارد و مقاوم‌سازي مدارس بدون استحكام مي‌باشد.
وی با اشاره به سفر هیأت دولت به استان و مصوبات آن برای اداره کل نوسازی گفت:  در مجموع در سفرهاي اول و دوم، سهم استان از اعتبار تخريب و بازسازي حدود 132 ميليارد ريال بوده و در سفر دوم احداث دو آموزشكده فني در كبودراهنگ و اسدآباد مصوب شده است در سفر سوم هيأت دولت به استان، تحول چشمگيري در مصوبات ايجاد شد كه نتيجه همدلي مسئولان ارشد ملي و استاني و برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته بود.
به گفته این مسئول، در این دور از سفر افزون بر 15 مصوبه با بيش از 400 پروژه اجرايي به اداره کل نوسازی مدارس استان اختصاص داده شد که برای نوسازی و تجهیز مدارس استان فرصتی مطلوب مهیا شد.
امینی‌فر بیان داشت: این مصوبات شامل ساخت100 سالن ورزشي، 12 استخر دانش‌آموزي،250 نمازخانه در مدارس، 40 زمين چمن مصنوعي، تخريب و بازسازي 238 كلاس درس خشت و گلي، استانداردسازي سيستم گرمايشي 1000 كلاس درس با 20 ميليارد ريال به منظور تجهيز مدارس، 20 ميليارد ريال برای تجهيز هنرستان‌ها به وسايل كارگاهي و آزمايشگاهي و استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته در مدارس و سایر مصوبات موردی كه افزون بر 2200 ميليارد ريال اعتبار توسط وزارت آموزش و پرورش و استانداري تأمين خواهد شد.
وي خاطرنشان کرد: هم‌اینک کارهای عملیاتی بسياري از سالن‌هاي ورزشي، استخرها و نمازخانه شروع شده و در حال اجراست. همچنین جایگزینی مدارس خشت و گلي نیز در دست اجرا بوده و تخريب و بازسازي يا مقاوم‌سازي و استفاده از مدارس پيش ساخته براي روستاها نيز انجام مي‌گيرد.
اميني‌فر افزود: بيش از 40 ميليارد ريال برای تجهيزات جايگزين مدارس و تجهيز آنها به فناوري‌هاي آموزشي اختصاص يافته و در حال اجراست.
در زیر گزارش کامل پروژه‌های قابل افتتاح در دهه فجر به تفکیک شهرستان‌ها و بخش‌ها به صورت جدول آورده شده است.روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان همدان