پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
شنبه ٢ شهریور ١٣٩٨
 
عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه آموزش و پرورش با توجه به کمبود بودجه نسبت به نوسازی و تجهیز مدارس بسیار عالی عمل کرد، گفت: بنده از این بابت نمره 20 را به آموزش و پرورش می‌دهم اما در زمینه هوشمندسازی شتابزده عمل شده است.قاسم احمدی‌لاشکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص عملکرد وزیر آموزش پرورش در دولت دهم، اظهار داشت: با توجه به اینکه این وزارتخانه، یکی دو سال اخیر را به دلایل مسائل تحریم با کمبود بودجه سپری کرد و با این وضعیت به دستاوردهای خوبی دست پیدا کرد، در کل عملکرد بسیار مثبتی داشته است.

وی افزود: در دولت دهم کارهای زیر بنایی بسیاری در آموزش و پرورش صورت گرفت که از جمله آنها ایجاد دانشگاه فرهنگیان بود که کار بزرگی در این حوزه به شمار می‌رود به دلیل اینکه مهم‌ترین دغدغه این بود که بهترین افراد باید معلم شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در سال گذشته از 700 هزار متقاضی شرکت در کنکور برای جذب در دانشگاه فرهنگیان، 25 هزار نفر پذیرفته و جذب این دانشگاه شدند، عنوان کرد: شرکت رقم بالای متقاضیان در کنکور، نشان از علاقه آنها به آموزش و تعلیم و تربیت دارد.

وی ادامه داد: از دیگر عملکردهای مثبت وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم، تک شیفتی کردن مدارس بود که برای بهتر آموزش دادن به دانش‌آموزان این اقدامات صورت گرفت که جای تشکر دارد.

* بسیاری از مدارس فرسوده، نوسازی و مقاو‌م‌سازی شدند

احمدی‌لاشکی با بیان اینکه با توجه به کمبود بودجه، وزارت آموزش و پرورش نسبت به نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس بسیار عالی عمل کرد، اظهار داشت: بسیاری از مدارس فرسوده، نوسازی یا مقاوم‌سازی شدند و امکانات رفاهی و تجهیزات ورزشی بیشتری در اختیار مدارس قرار گرفت که بنده از این بابت نمره 20 را به آموزش و پرورش می‌دهم.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه که به تجهیز و توسعه امکانات مدارس تأکید شده است و با توجه به اینکه امسال بودجه مشخصی برای این موضوع اختصاص پیدا کرده است، این رویه باید ادامه پیدا کند.

*بحث رتبه‌بندی معلمان از عملکردهای مناسب آموزش و پرورش دولت دهم است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین دغدغه مقام معظم رهبری و یک سند فرا دستی است،‌ عنوان کرد: این سند کار بسیار بزرگی و مهمی است و باید از کسانی که در تهیه و تدوین این سند زحمات بسیاری کشیدند، تشکر کرد، اما نباید در اجرای آن عجله داشت.

وی به بحث رتبه‌بندی معلمان اشاره کرد و گفت: از برنامه‌های سند تحول، بحث نظام رتبه‌ ‌بندی معلمان است که یک کار بزرگ و بسیار با ارزشی است که فرهنگیان از جهت عملکرد و سابقه کار رتبه‌بندی می‌شوند تا همه در یک سطح قرار نگیرند، همانطوری که در قرآن آمده است که «آیا آنهایی که می‌دانند با آنهایی که نمی‌دانند، برابرند؟» که این موضوع نیز از عملکردهای مناسب آموزش و پرورش دولت دهم است.

*مدارس سراسر کشور به طور تساوی از هوشمندسازی برخوردار نشدند

احمدی‌لاشکی با بیان اینکه آموزش و پرورش در برخی موارد شتابزده عمل کرد، گفت: از جمله آنها، هوشمندسازی مدارس بود که در سراسر کشور و به طور تساوی مدارس از وجود رایانه در کلاس‌های خود برخوردار نشدند به طوری که مدارس شهرهای بزرگ از این امکانات برخوردار شده و مناطق دور افتاده و روستایی از وجود رایانه در کلاس‌های خود محروم ماندند.

وی ادامه داد: هدف آموزش و پرورش از هوشمندسازی مدارس، ایجاد یک علم جدیدی است که تمام دانش‌آموزان از آن بهره‌مند شوند و از طرف دیگر با توجه به اینکه سابقه تحصیلی به عنوان نمره عملی برای ورود به کنکور لحاظ می‌شود، بنابراین به دلیل عدم تساوی در هوشمندسازی مدارس، نمی‌توان دانش‌اموزان را به رقابت با یکدیگر دعوت کرد که معتقدم در این زمینه شتابزده عمل شده است.

*درس ریاضی برای دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی بسیار مشکل بود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به اشکالات طرح «3ـ3ـ6» و چالش‌های آن پرداخت و اظهار داشت: طبیعی است که اجرای هر طرح جدیدی دارای مشکلاتی خواهد بود که در این خصوص نیز این طرح در واقع «3ـ3ـ3ـ3» بوده است که به دلیل کمبود امکانات در مدارس، به این صورت اجرا شده است.

وی اضافه کرد: از دیگر اشکالات این طرح، وجود دانش‌آموزان پایه اول با پایه ششم ابتدایی در یک مدرسه است که از نظر سن بلوغ دانش‌اموزان پایه ششم و درک شرایط و مسائل تربیتی، وجود این پایه‌های تحصیلی در یک مدرسه به مصلحت نیست.

احمدی‌لاشکی با بیان اینکه فضای آموزشی مدارس برای اجرای این طرح کافی نبوده است، گفت: برخی کلاس‌های ورزشی و نمازخانه‌ها به دلیل کمبود فضا، تبدیل به کلاس شد و از نظر محتوای آموزشی نیز درس ریاضی برای دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی بسیار مشکل بود.

وی افزود: معتقدم اجرای این طرح نیاز به بررسی بیشتری داشت و نمایندگان مجلس نیز در این خصوص تذکرات لازم را به آموزش و پرورش داده بودند؛ اکنون نیز اعضای کمیسیون آموزش مجلس، در حال بررسی بیشتر این طرح هستند تا نقاط ضعف را شناسایی کرده و در رفع آنها تلاش شود.