پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
سه شنبه ٣ مهر ١٣٩٧
   

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان ایلام آقای مهندس اعلايي استاندار ايلام در چهاردهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان ایلام  گفت: خدا را شاكرم در جمع كساني هستيم كه به طور قطع و يقين مورد توجه آسمانيان هستند كه براي ما شكر و حمد پشت سر خواهد داشت و اين كه ما توانسته‌ايم در اين چند ساله اخير حركت جهشي در ساخت و ساز مدارس داشته باشيم به طوري كه ديگر نياز عمومي استان به حداقل رسيده و الان نيازها در استان نقطه‌اي است. وي افزود: اگر بخواهيم از منظر مديريتي نگاهي به اين قضيه داشته باشيم، اسلام براي اداره جامعه نسخه را كامل پيچيده است.

وي درباره انفاق سخن گفت و اظهار داشت: نفق به معناي تونل است اين مسير قابل توقف نيست در غير اين صورت فساد را به دنبال خواهد داشت لذا ورودي و خروجي دارد؛ انفاق از اين منظر براي افراد يك كانال است كه آنچه خداوند از نعمات به آن عنايت كند از آن سمت خارج مي‌شود و توقف ندارد چون عامل فساد خواهد شد نكته دوم اينكه انفاق با اطعام و چيزهاي ديگر فرق دارد زيرا آنها بخشش‌هاي دفعي و مرتبه‌اي هستند در حالي كه انفاق آنقدر مهم است كه هم زايش و هم رويش دارد كساني كه تصور مي‌كنند هزينه كار خير از مالشان مي‌كاهد سخت در اشتباهند اين قانون الهي است.

وي اظهار داشت: در انفاق مال زياد خواهد شد اين قانون طبيعت است و انفاق براي حيات جامعه است و حيات اجتماعي در گرو انفاق است و اگر انفاق در جامعه ترك شود جامعه به سمت نفاق خواهد رفت و قطعاً روابط اجتماعي و اقتصادي به هم خواهد ريخت.

اعلايي آيات قرآن را از مصاديق مهم تعريف كرد و گفت: در قرآن آمده است انفاق كنيد قبل از آنكه معامله‌اي اتفاق نيفتد يعني سرزندگي اقتصادي و شادابي معملات شما، روابط اقتصادي و اجتماعي در گرو انفاق است. وي همچنين گفت: انفاق تأثيرات عميق اجتماعي و اقتصادي دارد لذا از اين منظر بايد توجه ويژه‌ به اين موضوعات داشته باشيم. وي خاطر نشان كرد: اين كه شما در يل انفاق قرار گرفته‌ايد و از مال خود خيرات مي‌كنيد هم خود بهره مي‌بريد و هم موجبات كمال معنوي خود را فراهم مي‌كنيد در انفاق سود مال ديگران نيست مال شخص انفاق كننده  است يعني شما وقتي انفاق مي‌كنيد خود را سرزنده و شاداب مي‌كنيد به لحاظ كمال معنوي و هم اين كه به اجتماع و روابط آن كمك مي‌كنيد و از خداوند مي‌خواهيم كه ما را در اين مسير قرار دهد.

در ادامه اين مراسم كلانتر باراني مدير كل آموزش و پرورش استان ايلام طي سخناني گفت: مكتب انسان‌ساز اسلام براي پيشبرد اهداف اجتماعي، رشد و تعالي انسان‌ها و توسعه پايدار بر اصل مشاركت تأكيد فراوان دارد و بي‌شك كاري كه خيرين مدرسه‌ساز انجام مي‌دهند از سه عنصر علم، عشق و اميد برخوردار است. وي تصريح كرد: عزت جامعه اسلامي در گرو داشتن علم است اعمال صالح و كارهاي نيك ماندني است و مدرسه‌سازي را مي‌توان نمونه بارز عمل نيك به حساب آورد. وي در ادامه افزود: جا دارد از آقاي دكتر رئيسي معاون وزير و رئيس سازمان نوسازي مدارس كشور تشكر مي‌كنم كه جهش خوبي را با كمك‌هاي فوق‌العاده‌اي ايشان به استان‌مان در نوسازي مدارس داشتند.

وي پيوستن انسان‌هاي وارسته، فرهنگ‌دوست، دلسوز و علاقمند به تعالي نظام و تربيت را از نقاط عطف عنوان كرد و در پايان گفت: اميدواريم با عنايات خداوند سبحان و همت بلند خيرانديشان و نيكوكاران شاهد رفع مشكلات فضاي آموزشي دانش‌‌آموزان در استان باشيم.