پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
   

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان ایلام آقای مهندس اعلايي استاندار ايلام در چهاردهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان ایلام  گفت: خدا را شاكرم در جمع كساني هستيم كه به طور قطع و يقين مورد توجه آسمانيان هستند كه براي ما شكر و حمد پشت سر خواهد داشت و اين كه ما توانسته‌ايم در اين چند ساله اخير حركت جهشي در ساخت و ساز مدارس داشته باشيم به طوري كه ديگر نياز عمومي استان به حداقل رسيده و الان نيازها در استان نقطه‌اي است. وي افزود: اگر بخواهيم از منظر مديريتي نگاهي به اين قضيه داشته باشيم، اسلام براي اداره جامعه نسخه را كامل پيچيده است.

وي درباره انفاق سخن گفت و اظهار داشت: نفق به معناي تونل است اين مسير قابل توقف نيست در غير اين صورت فساد را به دنبال خواهد داشت لذا ورودي و خروجي دارد؛ انفاق از اين منظر براي افراد يك كانال است كه آنچه خداوند از نعمات به آن عنايت كند از آن سمت خارج مي‌شود و توقف ندارد چون عامل فساد خواهد شد نكته دوم اينكه انفاق با اطعام و چيزهاي ديگر فرق دارد زيرا آنها بخشش‌هاي دفعي و مرتبه‌اي هستند در حالي كه انفاق آنقدر مهم است كه هم زايش و هم رويش دارد كساني كه تصور مي‌كنند هزينه كار خير از مالشان مي‌كاهد سخت در اشتباهند اين قانون الهي است.

وي اظهار داشت: در انفاق مال زياد خواهد شد اين قانون طبيعت است و انفاق براي حيات جامعه است و حيات اجتماعي در گرو انفاق است و اگر انفاق در جامعه ترك شود جامعه به سمت نفاق خواهد رفت و قطعاً روابط اجتماعي و اقتصادي به هم خواهد ريخت.

اعلايي آيات قرآن را از مصاديق مهم تعريف كرد و گفت: در قرآن آمده است انفاق كنيد قبل از آنكه معامله‌اي اتفاق نيفتد يعني سرزندگي اقتصادي و شادابي معملات شما، روابط اقتصادي و اجتماعي در گرو انفاق است. وي همچنين گفت: انفاق تأثيرات عميق اجتماعي و اقتصادي دارد لذا از اين منظر بايد توجه ويژه‌ به اين موضوعات داشته باشيم. وي خاطر نشان كرد: اين كه شما در يل انفاق قرار گرفته‌ايد و از مال خود خيرات مي‌كنيد هم خود بهره مي‌بريد و هم موجبات كمال معنوي خود را فراهم مي‌كنيد در انفاق سود مال ديگران نيست مال شخص انفاق كننده  است يعني شما وقتي انفاق مي‌كنيد خود را سرزنده و شاداب مي‌كنيد به لحاظ كمال معنوي و هم اين كه به اجتماع و روابط آن كمك مي‌كنيد و از خداوند مي‌خواهيم كه ما را در اين مسير قرار دهد.

در ادامه اين مراسم كلانتر باراني مدير كل آموزش و پرورش استان ايلام طي سخناني گفت: مكتب انسان‌ساز اسلام براي پيشبرد اهداف اجتماعي، رشد و تعالي انسان‌ها و توسعه پايدار بر اصل مشاركت تأكيد فراوان دارد و بي‌شك كاري كه خيرين مدرسه‌ساز انجام مي‌دهند از سه عنصر علم، عشق و اميد برخوردار است. وي تصريح كرد: عزت جامعه اسلامي در گرو داشتن علم است اعمال صالح و كارهاي نيك ماندني است و مدرسه‌سازي را مي‌توان نمونه بارز عمل نيك به حساب آورد. وي در ادامه افزود: جا دارد از آقاي دكتر رئيسي معاون وزير و رئيس سازمان نوسازي مدارس كشور تشكر مي‌كنم كه جهش خوبي را با كمك‌هاي فوق‌العاده‌اي ايشان به استان‌مان در نوسازي مدارس داشتند.

وي پيوستن انسان‌هاي وارسته، فرهنگ‌دوست، دلسوز و علاقمند به تعالي نظام و تربيت را از نقاط عطف عنوان كرد و در پايان گفت: اميدواريم با عنايات خداوند سبحان و همت بلند خيرانديشان و نيكوكاران شاهد رفع مشكلات فضاي آموزشي دانش‌‌آموزان در استان باشيم.