پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
یکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
 

نشست خبری شانزدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران صبح روز یک شنبه مورخ 21/2/93 با حضور دکتر حافظی رییس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، نعمت بنی آدم رییس مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران، داریوش ورناصری مدیر کل نوسازی مدارس استان تهران، اسفندیار چهاربند مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران، علیرضا کمرئی مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

در این مراسم  دکتر حافظی رییس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور با بیان اینکه ۶ هزار پروژه نیمه تمام آموزشی در کشور وجود دارد، گفت: به همت خیرین مدرسه ساز در سراسر کشور تا کنون ۸۰۰ پروژه نیمه تمام، تکمیل شده است.
وی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد ازفضای آموزشی کشور از سوی خیرین مدرسه ساز احداث می شود، ادامه داد: به علت تحریم های اقتصادی حدود ۶ هزار پروژه نیمه تمام آموزشی در کشور وجود دارد که خیرین مدرسه ساز متعهد شده اند، این پروژه ها را به اتمام برسانند.

۲۶۰ پروِه آموزشی در استان تهران در دست اجراست

داریوش ورناصری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران در این نشست اظهار داشت: در شهر و شهرستان‌های استان تهران حدود ۲۶۰ پروژه آموزشی در دست اجرا داریم که از این تعداد بخش قابل توجهی مشارکتی است.
وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد پروژه‌ها از بخش خیّری تأمین اعتبار شدند، گفت: برای مهر ماه ۹۳، بیش از ۶۰ پروژه در دستور کار تحویل به آموزش و پرورش قرار دارد که ۴۵ پروژه مربوط به شهرستان‌ها و مابقی مربوط به شهر تهران است.
ورناصری با اشاره به استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس، بیان داشت: در سال ۹۲، بخش قابل توجهی از پروژه‌های آموزشی به سیستم پکیج و موتورخانه مرکزی مجهز شدند.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص مدارس بازسازی شده و مقاوم‌سازی شده پایتخت اظهار داشت: از مجموع مدارس استان تهران، ۱۶ هزار و ۵۹۲ کلاس درس بر اساس قانون تخریب و بازسازی به دلیل غیراستاندارد بودند  نیازمند تخریب و بازسازی بودند که از این میزان ۶۸۰۰ کلاس درس با ۸۱۸ هزار و ۳۵۶ مترمربع زیربنا تخریب و بازسازی شد.

۳۲ درصد مدارس پایتخت نیاز به مقاوم سازی دارند
اسفندیار چهاربند ، مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران نیز در این مراسم گفت: در شهر تهران یک میلیون و ۵۰ هزار دانش آموز وجود دارد که ۹۰۰ هزار نفر از آن ها در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند.
مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران با اعلام اینکه ۳۲ درصد از مدارس پایتخت نیازمند نوسازی و مقاوم سازی هستند، نیز تصریح کرد: از دو هزار و ۱۵۰ ساختمان آموزشی موجود در شهر تهران، ۳۲ درصد نیازمند نوسازی و مقاوم سازی هستند که قطعا اعتبارات دولتی کفاف نوسازی این تعداد مدارس را نمی دهد و خیرین باید به کمک ما بیایند.
ساخت فضاهای آموزشی برای مسکن مهر در اولویت است / ۴۳ واحد آموزشی مهر امسال به بهره برداری می رسد
علیرضا کمرئی مدیر آموزش و پرورش شهرستان های تهران نیز در این مراسم با اعلام آنکه ۸۰۰ هزار دانش آموز در شهرستان های تهران و در ۲ هزار و ۱۱ ساختمان آموزشی مشغول به تحصیل هستند، گفت: ۶.۵ درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند که این آمار نشان می دهد امکان گسترش مشارکت باید فراهم شود و مدرسه سازی در شهرستان های تهران افزایش یابد.
وی افزود: جمعیت شهرستان های تهران در دو سه دهه اخیر افزایش بی رویه داشته که به تبع آن جمعیت دانش آموزی گسترش یافته است. در شرایط فعلی بسیاری از مدارس شهرستان ها دو شیفته است و ۲۷ درصد مدارس شهرستان ها عمر بالای ۳۰ سال دارند.
کمره ای با اشاره به تراکم دانش آموزی در کلاس های مدارس شهرستان تهران افزود: میانگین فعلی تراکم ۲۹.۷۴ درصد است که نسبت به تراکم ابلاغی ۲.۲۲ درصد افزایش جمعیت در کلاس های درس داریم.
وی با بیان اینکه ساخت و سازهای مسکن مهر فضای آموزشی شهرستان ها را تحت تاثیر قرار داده، گفت: در پروژه های مسکن مهر پرند، ملارد، پاکدشت، پیشوا فضای آموزشی پیش بینی نشده است و باید حجم قابل توجهی از نیازهای آموزشی همزمان با سکونت مردم تأمین شود.
به گفته کمرئی ۱۹۴ واحد آموزشی مورد بهره برداری قرار گرفته، ۱۷۳ واحد آموزشی کلنگ زنی شده که ۴۷ ساختمان تا مهر ۹۳ بهره برداری می شود.

مهاجر پذیری شهر تهران نیاز به ساخت فضاهای آموزشی را بیشتر می کند
نعمت بنی آدم رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز شهر تهران در ادامه این نشست به محرومیت استان تهران در ساخت فضاهای آموزشی اشاره کرد و گفت: با توجه به مهاجرت مردم، آموزش و پرورش، سازمان نوسازی و خیرین را بر آن داشت که همزمان با مهاجرپذیری پایتخت، فضاهای آموزشی لازم ساخته شود اما همچنان باید گفت که فضای آموزشی کافی در شهر تهران وجود ندارد.
وی ادامه داد: ۷۰ میلیارد تومان تعهد خیرین برای شهر تهران بوده و ۲۶۲ میلیارد تومان خیرین در سطح استان متعهد شده اند.