پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به مقاوم سازی و تحویل 22 هزار کلاس درس در سال های 87 تا 91 گفت: تا یک ماه آینده 6 هزار کلاس درس مقاوم سازی شده در کشور تحویل می شود. مرتضی رییسی در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا و با اشاره به نحوه مقاوم سازی مدارس در کشور، اظهار کرد: در سال 1385 قانون تخریب و بازسازی مدارس خطرآفرین و مقاوم سازی مدارس غیر استاندارد در مجلس تصویب شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعاتی انجام شده ساختمان های مدارس از لحاظ ایمنی و استحکام به 3 دسته تقسیم می شوند، خاطرنشان کرد: دسته نخست مدارسی هستند که مشکل خاصی ندارند و مطابق با آیین نامه های مهندسی زلزله ساخته شده و می شوند که یک اطمینان نسبی از وضعیت سازه این مدارس در صورت بروز زلزله وجود داشت.

رییسی ادامه داد: دسته دیگر ساختمان هایی هستند که کاملا غیر مهندسی بوده و عمدتا بعد از انقلاب و سالهای اولیه دهه اول انقلاب ساخته شده بودند که غیر مهندسی بوده و به تعبییر من اگر زلزله رخ می داد مانند یک بمب عمل می کردند.

وی با اشاره به دسته سوم مدارس از لحاظ ایمنی و استحکام اشاره و گفت: دسته سوم مدارسی هستند که ساختمان های آنها تخریبی نبوده اما ساختمان های قابل اطمینان هم نیستند. این دسته از مدارس ساختمان هایی بودند که باید مقاوم سازی می شدند که مشکل ترین بخش کار برای ما بود.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش افزود: مدارس تخریبی کاملا مشخص بودند و مطابق با مصوبه مجلس باید تخریب می شدند و به جای آنها مدارس جدید ساخته می شد که استانداردهای امروزفنی و مهندسی، استانداردهای زلزله و دستورالعمل های فنی که دنیای امروز به آنها رسیده است باید ساخته می شد که تکلیف آنها مشخص بود.

وی به مشکلاتی ابتدایی که برای مقاوم سازی مدارس وجود داشت اشاره و تصریح کرد: مهمترین بخش کاری که در دولت نهم و دهم صورت گرفت، موضوع مقاوم سازی مدارس بود. بر روی این مدارس باید مطالعه می شد که بسیار پیچیده هم بود. تعداد افرادی که در کشور با مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای و در بخش اجرا وجود داشت کم بود؛لذا طی سالهای 85 و 86 عمده انرژی سازمان نوسازی مدارس مصروف مبانی و روش هایی که امکان پذیر و مطابق با سیستم های ساختمانی و مدارس بود شد.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اضافه کرد: از تمامی اساتید دانشگاه و مهندسان با تجربه در این راه استفاده شد و مبانی مقاوم سازی در کشور متناسب با نوع ساختمان ها در کشورمان روشن شد و عملا کار اجرای مقاوم سازی مدارس از سال 87 آغاز شد.

رییسی با بیان اینکه از سال 1387 انبوه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای در دستور کار قرار گرفت، گفت: در بحث مقاوم سازی ما به روش هایی دست یافتیم که مختص خود ایران است. از سال 87 اجرای انبوه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای در دستور کار قرار گرفت و در سالهای 85 و 86 مطالعات انجام گرفت و آموزش پیمانکاران نیز در دستور کار قرار گرفت.

*مقاوم سازی و تحویل 6 هزار کلاس درس تا یک ماه آینده

به گزارش پانا، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سالهای 87 تا مهرماه 91 سازمان نوسازی مدارس 22 هزار کلاس درس در کشور را مقاوم سازی کرده است، خاطرنشان کرد: اکنون هم 6 هزار کلاس درس را در دستور کار قرار داده ایم که طی یک ماه آینده این 6 هزار کلاس درس را تحویل می دهیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به تمام پیچیدگی هایی در موضوع مقاوم سازی مدارس نه فقط در ایران مطرح است بلکه در جهان وجود دارد، توانسته است 22 هزار کلاس درس با زیربنای 2.3 میلیون متر مربع را مقاوم سازی کند و 6 هزار کلاس درس را هم در دست اجرا دارد.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: در سالهای 87 تا 91 مجموعا 28 هزار کلاس درس در کشور به مرحله اجرای مقاوم سازی با 2.3 میلیون متر مربع رفته است.

وی با اشاره به زلزله اخیر در استان آذربایجان شرقی ادامه داد: در مناطق زلزله زده مدارسی که مقاوم سازی شده بودند عملکرد بهتری از مدارس نوساز داشتند.

رییسی افزود: در هنگامی که روستاهای مناطق زلزله زده را بازدید کردیم ساختمان ها صدمه بسیار زیادی دیده بودند و برخی روستاها تخریب کامل شده بودند اما مدارس استوار باقی مانده بودند؛مخصوصا مدارسی که مقاوم سازی شده بودند.

وی با اشاره به برگزاری پانزدهمین کنفرانس بین المللی زلزله در کشور پرتغال، خاطرنشان کرد: اخیرا در مهرماه سال جاری کنفرانس بین المللی زلزله که هر 4 سال یکبار برگزار می شود و مهمترین کنفرانس زلزله دنیا و به نوعی المپیک متخصصان امر زلزله جهان است برگزار و در حاشیه آن کارگاه آموزشی پیرامون مدارس مقاوم سازی شده در ایران برگزار شد.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اساتیدی از طرف جمهوری اسلامی ایران به نیابت از سازمان نوسازی مدارس در این کنفرانس حضور پیدا کردند این کارگاه آموزشی را ارائه کرده و برجسته ترین اساتید مقاوم سازی و زلزله دنیا از این کار تجلیل کردند.

وی با تاکید بر اینکه مقاوم سازی در مدارس ایران مورد تجلیل جهانی قرار گرفته است، تصریح کرد: این مقاوم سازی الگویی شده برای سایر ساختمان ها در کشور؛زیرا ما کشور ثروتمندی نیستیم و محدویت ها اجازه نمی دهد هر 20 سال یکبار ساختمان ها را تخریب و مجددا بازسازی کنیم.ضمن اینکه صرف اقتصادی هم دارد.

*هزینه مقاوم سازی مدارس 30 الی 35 درصد تخریب و بازسازی است

به گزارش پانا، رییسی در پایان ضمن ارزیابی خوب از مقاوم سازی مدارس در کشور گفت: هزینه مقاوم سازی ساختمان حداکثر 30 الی 35 درصد هزینه تخریب و بازسازی ساختمان خواهد بود که این مقاوم سازی مدارس الگوی خوب و موفقی بوده است که حتی می تواند در سایر ساختمان ها استفاده شود.