پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
جمعه ١ شهریور ١٣٩٨
 
رئيس سازمان نوسازي مدارس كشور كه چندي پيش وجود فضاهاي آموزشي تخريبي را براي كشور در حكم «بمب ساعتي» ذكر كرد، مي‌گويد: در صورت تخصيص اعتبارات مصوب، امسال حداقل 3.5 ميليون مترمربع از فضاهاي آموزشي و پرورشي كشور، «تخريب و بازسازي» يا «مقاوم‌سازي» مي‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، اگر از همه مشكلات و چالش‌هاي نظام آموزش و پرورش كشورمان صرفنظر شود اما بدون شك وجود مدارس تخريبي يا فرسوده كه هيچ امنيتي در زير سقف‌هاي آنها نيست، غيرقابل چشم‌پوشي است و چهره نگران برانگيز اين فضاها هميشه در مقابل چشمان دانش‌آموزان، اوليا، فرهنگيان و مسئولان قرار دارد.

شايد يكي از بي‌پرده‌ترين و صريح‌ترين اظهار نظرها را در اين رابطه، معاون عمراني وزير آموزش و پرورش مطرح كرد؛ مرتضي رئيسي 5 ارديبهشت امسال در نشست خبري با خبرنگاران وجود 6.5 ميليون مترمربع فضاي آموزشي و پرورشي تخريبي را براي كشور در حكم «بمب ساعتي» خواند كه برچيدن آنها نيازمند عزم جدي خيرين مدرسه‌ساز و مسئولان است.

اكنون و با گذشت حدود 5 ماه از سال 90، اين سؤال پيش روي مردم قرار دارد كه در سالي كه وزير آموزش و پرورش آن را استثنايي‌ترين سال مدرسه‌سازي در طي 32 سال اخير عنوان كرده است، چه مقدار از خطر اين بمب ساعتي در نظام آموزش و پرورش كشورمان كاسته مي‌شود؟

***

مرتضي رئيسي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» درباره آمار مدارسي كه امسال «تخريب و بازسازي» يا «مقاوم‌سازي» خواهند شد، اظهار داشت: اگر اعتباراتي كه در بودجه سال 90 براي اين موضوع تصويب شده است، به طور كامل در اختيار ما قرار گيرد، حداقل 2 ميليون مترمربع از فضاهاي آموزشي نيازمند مقاوم‌سازي، اصلاح و «مقاوم‌سازي» مي‌شود.

وي افزود: علاوه بر اين، 1.5 ميليون مترمربع از فضاهاي تخريبي و فرسوده نيز «تخريب و بازسازي» مي‌شود كه در مجموع حدود 3.5 ميليون مترمربع از فضاهاي آموزشي و پرورشي تخريبي يا نيازمند مقاوم‌سازي را شامل مي‌شود.

رئيسي درباره اعتبار پيش‌بيني شده براي اين موضوع در سال 90 گفت: اعتبار كلي كه به ما ابلاغ شده، 907 ميليارد تومان است كه مبلغ خوبي از آن براي 6 ماهه اول سال تخصيص يافته و لازم است كه از معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري تشكر كنيم و اگر براساس قانون، براي 6 ماهه دوم سال نيز ساير اعتبارات مصوب اختصاص يابد، اين هدف دست‌يافتني خواهد بود.

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: با تصويب دولت و مجلس و براساس برنامه پنجم توسعه، براي سال‌هاي 90، 91 و 92 در مجموع 3 هزار و 216 ميليارد تومان براي مقاوم‌سازي يا تخريب و بازسازي فضاهاي آموزشي و پرورشي خطرآفرين در نظر گرفته شده است كه براي امسال 907 ميليارد تومان به ما ابلاغ شده است.