پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
شنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٧
 
رئيس سازمان نوسازي مدارس كشور كه چندي پيش وجود فضاهاي آموزشي تخريبي را براي كشور در حكم «بمب ساعتي» ذكر كرد، مي‌گويد: در صورت تخصيص اعتبارات مصوب، امسال حداقل 3.5 ميليون مترمربع از فضاهاي آموزشي و پرورشي كشور، «تخريب و بازسازي» يا «مقاوم‌سازي» مي‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، اگر از همه مشكلات و چالش‌هاي نظام آموزش و پرورش كشورمان صرفنظر شود اما بدون شك وجود مدارس تخريبي يا فرسوده كه هيچ امنيتي در زير سقف‌هاي آنها نيست، غيرقابل چشم‌پوشي است و چهره نگران برانگيز اين فضاها هميشه در مقابل چشمان دانش‌آموزان، اوليا، فرهنگيان و مسئولان قرار دارد.

شايد يكي از بي‌پرده‌ترين و صريح‌ترين اظهار نظرها را در اين رابطه، معاون عمراني وزير آموزش و پرورش مطرح كرد؛ مرتضي رئيسي 5 ارديبهشت امسال در نشست خبري با خبرنگاران وجود 6.5 ميليون مترمربع فضاي آموزشي و پرورشي تخريبي را براي كشور در حكم «بمب ساعتي» خواند كه برچيدن آنها نيازمند عزم جدي خيرين مدرسه‌ساز و مسئولان است.

اكنون و با گذشت حدود 5 ماه از سال 90، اين سؤال پيش روي مردم قرار دارد كه در سالي كه وزير آموزش و پرورش آن را استثنايي‌ترين سال مدرسه‌سازي در طي 32 سال اخير عنوان كرده است، چه مقدار از خطر اين بمب ساعتي در نظام آموزش و پرورش كشورمان كاسته مي‌شود؟

***

مرتضي رئيسي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» درباره آمار مدارسي كه امسال «تخريب و بازسازي» يا «مقاوم‌سازي» خواهند شد، اظهار داشت: اگر اعتباراتي كه در بودجه سال 90 براي اين موضوع تصويب شده است، به طور كامل در اختيار ما قرار گيرد، حداقل 2 ميليون مترمربع از فضاهاي آموزشي نيازمند مقاوم‌سازي، اصلاح و «مقاوم‌سازي» مي‌شود.

وي افزود: علاوه بر اين، 1.5 ميليون مترمربع از فضاهاي تخريبي و فرسوده نيز «تخريب و بازسازي» مي‌شود كه در مجموع حدود 3.5 ميليون مترمربع از فضاهاي آموزشي و پرورشي تخريبي يا نيازمند مقاوم‌سازي را شامل مي‌شود.

رئيسي درباره اعتبار پيش‌بيني شده براي اين موضوع در سال 90 گفت: اعتبار كلي كه به ما ابلاغ شده، 907 ميليارد تومان است كه مبلغ خوبي از آن براي 6 ماهه اول سال تخصيص يافته و لازم است كه از معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري تشكر كنيم و اگر براساس قانون، براي 6 ماهه دوم سال نيز ساير اعتبارات مصوب اختصاص يابد، اين هدف دست‌يافتني خواهد بود.

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: با تصويب دولت و مجلس و براساس برنامه پنجم توسعه، براي سال‌هاي 90، 91 و 92 در مجموع 3 هزار و 216 ميليارد تومان براي مقاوم‌سازي يا تخريب و بازسازي فضاهاي آموزشي و پرورشي خطرآفرين در نظر گرفته شده است كه براي امسال 907 ميليارد تومان به ما ابلاغ شده است.