پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
شنبه ٢ شهریور ١٣٩٨
 
 

مدیر دفتر بحران استانداری خراسان رضوی گفت : مقاوم سازی مدارس شهر و روستاهای دو شهرستان تربت حیدریه و زاوه باید پیش از آغاز سال جدید تحصیلی تمام شود.

 جواد عرفانیان در جمع مسوولان دستگاه های اجرایی تربت حیدریه افزود : ایمن سازی مدارس آسیب دیده از زلزله با دقت و سرعت انجام شود تا دانش آموزان برای سال تحصیلی جدید مشکلی نداشته باشند. وی خطاب به مسوولان عضو ستاد حوادث غیر مترقبه تربت حیدریه گفت : بازسازی و مقاوم سازی خانه های آسیب دیده از زلزله نیز با تکیه بر مشارکت مردم شروع و از ایجاد توقع بی جا پرهیز شود.

عرفانیان گفت : بنیاد مسکن برای مقاوم سازی خانه های روستایی حداقل 100 میلیون ریال تسهیلات کم بهره و بلند مدت پرداخت می کند و هیچ سقفی برای پذیرش تعداد متقاضیان وجود ندارد.

وی افزود : در زلزله اخیر خراسان رضوی خانه های روستایی تربت حیدریه و زاوه که قبلا مقاوم سازی شده بودند آسیب ندیدند و همین موضوع باید برای سایر روستائیان روشن و توضیح بیشتری داده شود. وی اظهار داشت : اگر مقاوم سازی خانه های روستایی به همه نقاط خراسان رضوی تعمیم یابد برای حوادث غیر مترقبه مشکلات کمتری خواهیم داشت .

معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار تربت حیدریه نیز در این جلسه گفت : ساختمانهای مدارس و ادارات آسیب دیده از زلزله شهرستان بیمه هستند ،بر این اساس تامین اعتبار مرمت و مقاوم سازی آنها مشکل و زمان بر نیست.

"مجتبی صادقیان" افزود: برخی مراکز نظامی و انتظامی تربت حیدریه نیز خسارت های جزیی دیدند و بیمه این ساختمان ها به صورت متمرکز پاسخگوست اما مسوولان محلی باید پیگیری جدی و بیشتری برای سرعت در کار داشته باشند. مطابق آخرین آمار اعلام شده ، زلزله 7/5 ریشتری عصر جمعه گذشته که 17 ثانیه طول کشید ، هشت هزار خانه همچنین 50 مسجد ، حسینه و تکیه را در شهر و روستاهای تربت حیدریه تخریب جزیی و کلی وارد کرده است. تربت حیدریه در 140 کیلومتری مشهد با حومه 400 هزار نفر جمعیت دارد.