پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
جمعه ١ شهریور ١٣٩٨
 
 

رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: با تلاش اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات، كميسيون تلفيق و ديگر نمايندگان در صحن علني مجلس تغييراتي در بودجه پيشنهادي دولت براي آموزش و پرورش در سال 89 اعمال شد كه اميدواريم با دقت در تخصيص اين بودجه‌ها آينده‌ خوبي براي اين وزارتخانه رقم زده شود.

 علي عباسپور تهراني‌فرد پس بررسي بودجه سال آينده در صحن علني مجلس شوراي اسلامي درباره تغييرات بودجه آموزش و پرورش به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: در ارتباط با آموزش و پرورش بر اساس قانون مقاوم‌سازي مدارس كه در سال 84 به تصوب رسيد، دولت موظف شد از حساب ذخيره ارزي حدود چهار هزار ميليارد تومان به امر بازسازي و نوسازي مدارس اختصاص دهد و در سال‌هاي بعد هم اين ميزان را بر اساس تورم و افزايش هزينه‌ها تعديل كند.

 وي افزود: اما متاسفانه چيزي كه در طي اين چهار سال براي امر نوسازي و مقاوم‌سازي مدارس هزينه شد، رقمي در حدود دو هزار و 500 ميليارد تومان است كه اگر تعديل قيمت‌ها و افزايش قيمت‌ها را در نظر بگيريم، عملا 36 درصد از اعتبارات تعيين شده طي اين چهار سال به اين امر اختصاص داده شد.

 نماينده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: در بودجه سال 89 دولت فقط 158 ميليارد تومان به اين امر اختصاص داده بود، در صورتي كه بيش از 20 هزار كلاس در سراسر كشور توسط سازمان نوسازي و تجهيز مدارس در دست بازسازي و مقاوم‌سازي است كه اختصاص نيافتن بودجه كافي به اين امر باعث مي‌شود كه تمام اين پروژه‌ها متوقف شوند.

 وي بيان كرد: علاوه بر اين، راه‌اندازي مجدد پروژه‌هاي مذكور به خاطر پرداخت نشدن به موقع به پيمانكاران ساختماني بسيار مشكل است و وزارت آموزش و پرورش هم دچار خسارت‌هاي سنگيني مي‌شود، چراكه بايد خسارت شركت‌هاي ساختماني را پرداخت كند، بنابراين مساله را در كميسيون تلفيق و صحن علني مطرح كرديم و خوشبختانه 500 ميليارد تومان براي اين منظور تصويب شد.

 عباسپور همچنين خاطرنشان كرد: 250 ميليارد تومان از اين 500 ميليارد تومان از درآمد فروش سهام شركت‌هاي دولتي و 250 ميليارد تومان هم از حساب ذخيره ارزي تامين مي‌شود، اگر 250 ميليارد تومان فروش سهام شركت‌هاي دولتي به طور كامل تخصيص يابد اميدواريم اعتبار حداقلي در اختيار آموزش و پرورش قرار گيرد تا اين پروژه‌ها متوقف نشوند و بازسازي، نوسازي و مقاوم‌سازي مدارس ادامه پيدا كند.

 وي ادامه داد: ما نسبت به اين مسئله بسيار حساس هستيم، چراكه كشور ما زلزله‌خيز است و حتما بايد دانش‌آموزان در فضاهاي امني به تحصيل بپردازند.

 وي در ادامه تاكيد كرد: ضمن اين كه مصوب شد آموزش و پرورش براي ساخت مدارس از پرداخت هرگونه عوارض به شهرداري‌ها معاف شود. ما اين معافيت را در بودجه سال 88 هم در مجلس تصويب كرديم اما دولت آن را براي سال 89 در لايحه بودجه منظور نكرده بود كه خوشبختانه در صحن علني معافيت آموزش و پرورش در پرداخت هزينه‌هاي نوسازي به شهرداري تصويب شد، چراكه در غير اين صورت آموزش و پرورش صدها ميليارد تومان براي عوارض ساخت و ساز به شهرداري‌ها بدهكار مي‌شد كه بايد پرداخت مي‌كرد و اين منطقي نبود. چون در خيلي از كشورهاي دنيا اين شهرداري‌ها هستند كه به ساخت‌ و ساز مدارس در كشورشان كمك مي‌كنند، لذا ما اين را جايز نمي‌دانيم كه آموزش و پرورش با بودجه محدودي كه براي ساخت و ساز مدارس در اختيار دارد مقداري زيادي هم به عنوان عوارض نوسازي و ساخت مدرسه به شهرداري‌ها پرداخت كند.

 رييس كمييون آموزش و تحقيقات مجلس با اظهار تاسف از آتش‌سوزي‌هايي كه به دليل نبود سيستم‌هاي گرمايشي مناسب و استاندارد در برخي مدارس مناطق محروم كشور مسبب خسارت جاني به فرزندان اين كشور شده است، تاكيد كرد: حدود 40 ميليارد تومان براي نصب سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي استاندارد در مدارس سراسر كشور اختصاص داديم. متاسفانه در سال‌هاي گذشته شاهد بوديم كه به خاطر مناسب نبودن سيستم گرمايشي در مناطق سردسير كلاس‌ها دچار آتش‌سوزي شده و خسارات‌ جاني به دانش‌آموزان وارد شد.

 وي عنوان كرد: دو سال پيش حدود 20 ميليارد تومان براي اين كار اختصاص داديم كه امسال با افزيش 20 ميلياردي آن را به 40 ميليارد تومان رسانيديم كه اميدواريم آموزش و پرورش از اين اعتبار به نحو مطلوب استفاده و مدارس و كلاس‌ها را به سيستم‌هاي ايمن گرمايشي و سرمايشي مناسب تجهيز كنند.

 وي همچنين خبر داد: حدود 30 ميليارد تومان براي اياب و ذهاب دانش‌آموزان اختصاص داديم كه اين اعتبار اهميت زيادي دارد، چراكه بسياري از دانش‌آموزان روستايي ناچارند فاصله بسياري را براي رسيدن به مدرسه طي كنند كه اين امر در موارد باعث مي‌شود از تحصيل بازبمانند يا به خاطر مشكل بودن اياب و ذهاب و يا به خاطر مشكلاتي كه خانواده ها احساس مي‌كردند متوجه فرزندانشان است، لذا تصميم گرفتيم اين اعتبار را تصويب و در اختيار آموزش و پرورش قرار دهيم تا وسايل نقليه مطمئني براي حمل و نقل اين دانش‌آموزان تامين شود كه دانش‌آموزان روستايي دسترسي مناسبي به مدارس داشته باشند و از تحصيل بازنمانند.

 رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خاتمه گفت: افزايش يارانه مسكن فرهنگيان هم دولت در بودجه آورده بود كه آن را تصويب كرديم كه اميدوارم مجموعه اعتبارات اين بخش بتواند وضعيت مناسبي را براي آموزش و پرورش در سال 89 ايجاد كند.