پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
 
   

 

سازمان نوسازي مدارس به عنوان يكي از متوليان ساخت و ساز در كشور نقش بسزايي را در شكل گيري ساختمانها و فضاهاي شهري و بخصوص اداري و آموزشي را رقم مي زند . پس لزوم بازنگري به معماري اين فضاها مشهود و ملموس است .

 آقاي مهندس قائمي افزودند : در همين راستا با توجه به قدمت ديرينه ايراني اسلامي و توجه به فرهنگ اصيل مردم ايران با تاكيد بر فرهنگ اسلامي سنتي كشور عزيزمان ، پرداختن به معماري اسلامي و ايراني جزء لاينفك از شيرازه عملكردي اين سازمان است .

مهندس قائمي در زمينه اقدامات انجام شده در استان مركزي اضافه نمودند : در كل استان مركزي هم با توجه به اين رويكرد زيبا و اثر گذار سازمان نوسازي مدارس كشور در خصوص ترويج و تدوين روشها و توسعه طرحهاي معماري ايراني اسلامي سعي بر آن شده كه طراحي ها به اين سمت و سو هدايت شود و در طراحي مجتمع ها و فضاهاي جمعي ، چند پروژه در دست طراحي يا اجرا  مي باشد كه مي توان با تلفيق معماري نوين و سنتي اسلامي در جهت احياء معماري اسلامي قدم هاي خوب و موثري را برداشت.

مدير كل نوسازي مدارس استان مركزي متذكر گرديدند : با پرداختن به شيوه ها و روشهاي معماري ايراني و اسلامي ضمن زنده نگه داشتن تاريخچه و شناسنامه ارزشي فضا در كشور از مزيت ها ي مختلف فراموش شده در سازه ها بهره مند شويم بطور مثال استفاده از شبستانها ، فضاهاي اندروني و بيروني و محرم سازي و يا استفاده از فضاهاي خصوصي و عمومي در مدارس خاص مي تواند بخشي از اين مزايا باشد كه قابل توجه مي باشند . همچنين بهره گيري از سازه هاي متناسب با فرهنگ و روحيات منطقه در كنار پرداختن به اقليم مي تواند در كاربري و بهره گيري ساختمانها استفاده مطلوبتري را به همراه داشته باشد .

آقاي مهندس قائمي خاطر نشان شدند كه ساختمانها و فضاهاي معماري گذشتگان ما در يك نگاه مخاطب و ناظر را با تمامي فرهنگ و اسلوب مردمانش معرفي و خود را مي شناسد و هويت خود را به اثبات مي رساند كه ما در سعي و تلاش هستيم تا مدارس با هويت ايراني و اسلامي بسازيم و تقديم مردم شريف ايران نماييم .

در پايان ايشان افزودند : اين اداره كل با تلاش مستمر و چشمگير پرسنل خادم خود  تعداد 5 پروژه را شامل موارد ذيل آماده و به  اين همايش ارائه نمودند :

1-   طراحي مجتمع آموزشي  شهرمهاجران داراي يك باب ابتدايي 12 كلاسه ، يكباب راهنمايي 9 كلاسه ، يكباب دبيرستان 9 كلاسه ، يكباب سالن ورزشي ، يكباب نمازخانه و كتابخانه ( مهندس محسن غياث آبادي )

2-      طراحي مجتمع آموزشي حيات طيبه اراك ( مشاور )

3-      طراحي مدرسه ابتدايي 6 كلاسه ( مهندس مهدي رجبي )

4-      طراحي دبيرستان شبانه روزي ( سركار خانم سوگل سالاري ) دانشجويي

5-      طراحي ابتدايي 12 كلاسه غير دولتي ( مهندس سعيد صالحي و وحيد غريبي ) مشاور

 

.