پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
یکشنبه ٣١ شهریور ١٣٩٨
 

منطقه 16 تهران به عنوان پیشگام تجربه موفق در مشارکت فرهنگیان داوطلب در امر مدرسه سازی است به همین دلیل عادل خالقی مدیر آموزش و پرورش منطقه 16، طی مراسمی از حضور داوطلبانه خیران فرهنگی تجلیل کرد.

 به گزارش روابط عمومي اداره كل نوسازي مدارس استان تهران، در این دیدار صمیمی عادل خالقی مدیر آموزش و پرورش منطقه با همکاران فرهنگی از جمله معصومه اسماعیلی، فاطمه شافعی، اسلام جهد آسا، منصور محمدی و دیدار و طی جلسه به آنها هدایایی را به رسم یادبود تقدیم کردند.
 در ابتدای جلسه عادل خالقی مدیر آموزش و پرورش منطقه 16 با گرامی داشت یاد و خاطره خیر بزرگوار آقای یزدی و چند خیر مدرسه ساز منطقه از مدعوین در این جلسه تقدیر و تشکر کرد و با اشاره به کانون خیران فرهنگی می گوید: هر یک از این عزیزان داوطلب به حضور در امر مدرسه سازی بودند اکنون طی مدتی که طرح در میان همکاران در مدارس ابلاغ شد تا به امروز 544 نفر عضو داریم که از این تعداد از حقوق آنها کم می شود و در امر مدرسه سازی هزینه می شود. برای آنکه بتوانیم خیران را جذب به این کار خیر کنیم تنها سفارش به ساخت مدرسه نیست بلکه این دانش آموزان برای تحصیل بی دغدغه نیاز به امکاکانات و آرامش دارند که اکنون با اجرای این طرح بیشتر هزینه صرف تامین آرامش و تحصیل بی دغدغه آنها می شود که نمونه های بسیاری برای مثال داریم که تا به حال انجام شده است.
در این جلسه فاطمه شافعی  آموزگار مدرسه جواد موفقیان؛ درباره تصمیم خود از حضور در کار خیر مدرسه سازی میگوید: مدارس خوبی در منطقه داریم اما طی این سالها که خدمتگزار دانش آموزان بودم همیشه آرزوی قلبی ام بود تا در جهت افزایش امکانات کمکی کنم ولی متاسفانه مشکلات زندگی این اجازه را از من می گرفت تا اینکه برای شرکت در امر مدرسه سازی بخش نامه ای را به مدارس ابلاغ کردند که برای حضور در این کار کاملا داوطلبانه بود و این ابلاغ را فرصتی مناسب برای رسیدن به آرزوهایم دیدم . در حال حاضر برای آنکه هریک از افراد از طعم لذت کمک به دیگران بهره ای ببرند از جایگاه خودم در مدرسه استفاده می کنم تا با تبلیغ کار خیر حتی اگر یک نفر را هم که شده به کمک در تامین امکانات دعوت کنم.
اسلام جهد آسا معاون فرهنگی مدرسه رشد پسران نیز در ادامه با اشاره به انگیزه اش در کار خیر مدرسه سازی می گوید: کار خیر ، تنها برای افراد خاص با مکنت مالی نیست. بلکه هر یک از افراد به نوبه خود می توانند، خیر باشند. چه بسا افرادی که در همسایگی ما کارهای خیر کوچک و بی شماری می کنند و ما از آن بی خبر هستیم . هر چند  اندک حقوقی که از ما کم می شود لازم نیست که کسی چیزی بداند ، چرا که واقعا ناچیز است. اما این را وظیفه خودم می دانم تا برای اشاعه این فرهنگ به عنوان فرهنگی در تلاش باشم و یکی از پیشنهاداتم آموزش به شیوه های مختلف برای اولیاء دانش آموزان است. شاید خیلی از آن عزیزان بخواهند در این امر خیر کاری کنند و چندان اطلاعی ندارند.
تجهیزمدارس کم از ساخت مدارس نیست
منصور محمدی  مدیر مدرسه رشد پسران نیز در خصوص فعالیت همکاران فرهنگی در آموزش و پرورش منطقه می گوید: زیباتر از مدرسه سازی ، مدرسه یاری است. اگر آجر روی آجر گذاشتن کار خیر به حساب می آید تجهیز مدارس به امکانات و نیمکت کنار نیمکت هم گذاشتن کار پسندیده ای است و اجرش کم از ساخت مدرسه نیست. همین که همکاران از نزدیک مشکلات امکانات و نبود تجهیزات کامل را در مدارس می بینند همین دلیل و انگیزه اصلی شده تا رضایت داشته باشند اندک پولی از حقوقشان کم شود و درراه خیر صرف شود. وقتی شعار مدرسه ساری بین همکاران مطرح شد تعدا نفرات 80  عضو داشت اما حالا با حضور پر رنگ همکاران باید این نوید را بدهیم که کمک های خوبی صورت گرفته و بی شک باید منتظر نتایج خوبی در سال های آینده باشیم.
مهندس موفقیان روحیه خیرخواهی را به معلمین آموخت
معصومه اسماعیلی با داشتن 30 سال سابقه در آموزش و پرورش اکنونبه عنوان آموزگار مدرسه جواد موفقیان درباره روح خیرانی چون جواد موفقیان می گوید: مانند این پدر خیر در کشور کم نداریم که با روح والایی که در بخشش از اموال داشتند اکنون موجب رشد و توسعه روح بخشندگی شده اند. جواد موفقیان به تنهایی بزرگترین فرهنگ را با بزرگترین عمل به دیگران یاد داد و اکنون موجب شد تا تلنگری برای من فرهنگی شود. اثر گذارترین روش در ترویج فرهنگ مدرسه سازی وجود او و امثال جواد موفقیان است. باور کنیذد اززمانی که خواستم اندکی از حقوقم در این راه صرف شود چنان برکتی در زندگی دیدم که تا به حال این برکت را تجربه نکرده بودم. امروز خوشحال هستم که در دفتر مدیر آموزش وپرورش منطقه توانستم از برکات کار خیر صحبت کنیم.
آرزویم کمک به مدرسه سازی بود
 در اخر اشاره ای هم زهرا خیابانی  معاون اجرایی مدرسه جواد موفقیان از کار خیر و تاثیراتش در خانواده می گوید: حدود 15 سال است که سابقه کار دارم و اولین روزی که مدرسه خیر بزرگوار جواد موفقیان سال 71 افتتاح شد و برخورد هسرش در این مراسم را شاهد بودم بذر بخشش در دلم پاشیده شد. به طوری که آرزویم این بود خدا توفیق دهد تا در این راه همقدم آنها شوم چون سهل انگاری در کار خیر زیاد داریم و زمانی که این بخش نامه برای کمک در امر مدرسه سازی ابلاغ شد صد هزار بار خدارا شکر کردم که اجازه داد با این بزرگواران هم قدم شوم. البته نیت و بخششش آنها کجا  و کمک ناچیز ما کجا.