پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
جمعه ١ شهریور ١٣٩٨
 

سید باقر مسلمی در مراسم تکریم از خدمات مهندس امینی فرد و معارفه مهندس فرزاد تیموری مدیرکل نوسازی مدارس استان با بیان اینکه در نظام اسلامی، مدیریت ریشه در عمق اعتقادات دینی دارد، اظهار کرد: خداوند که خالق هستی است بیش از هر چیز خود را مدیر می‌داند که این نشان از اهمیت مدیریت دارد.

 

وی افزود: در نظام اسلامی، مدیریت وسیله‌ای برای قدرت‌نمایی، کسب شهرت و ثروت‌اندوزی نیست، بلکه ابزاری است برای خدمت و ارتقای معیشت مردم و رسیدن به خدا است.

 

مسلمی یکی از راه‌های رسیدن به اهداف اجتماعی را مدیریت صحیح دانست و خاطرنشان کرد: دلیل تمام جنگ‌ها و تنش‌های موجود در تاریخ بشریت در جبهه حق و باطل، رسیدن به اهداف مدیریتی خودشان بوده است.

 

معاون پشتیبانی و توسعه نوسازی مدارس کشور گفت: اسلام، مسئولیت را امانتی در دست مدیر تعریف می‌کند که باید از آن برای رسیدن به اهداف عالی که همان خدمت به مردم است استفاده کند تا روزی که آن را به امانت‌دار بعدی بسپارد و هدف از واگذاری مدیریت همان خدمت به مردم است.

 

وی با تأکید بر این اصل که مدیریت باید به دست اهل امانت برسد، ابراز کرد: اگر مسئولیت کاری به دست نااهلان بیافتاد به جای خدمت به مردم، از آن برای کسب شهرت و ثروت و ضایع کردن حقوق اجتماعی مردم استفاده خواهند کرد.

 

مسلمی تصریح کرد: در سازمان نوسازی مدارس سه محور تعریف‌شده که باید مورد توجه مدیران این سازمان قرار بگیرد که شامل؛ ایستایی، کارایی و زیبایی است که منظور از ایستایی، مقاوم‌سازی در اجرای پروژه‌ها است که برای تحقق آن نیازمند به‌کارگیری افراد متخصص هستیم.

 

وی عنوان کرد: معماران باید با استفاده از روش‌های مدرن و اسلامی، مکانی زیبا را هم در نمای بیرونی و هم در فضای داخلی برای دانش‌آموزان بسازند و نهایت ذوق خود را در این زمینه خرج کنند.

 

مسلمی با تقدیر از زحمات امینی‌فرد مدیرکل سابق در خصوص عملکرد وی گفت: وی از زمان تصدی مسئولیت همگام با سازمان نوسازی طرح تخریب و بازسازی مدارس را آغاز کرد و با تلاش و همت فراوان خود توانست رسته استان همدان در کشور را از انتها به رتبه سومی برساند که این کار آسانی نیست.

 

معاون توسعه و پشتیبانی سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: نوسازی مدارس باید تعامل و همکاری لازم را با آموزش و پرورش و مجمع خیرین مدرسه‌ساز داشته باشد چرا که اگر این تعامل صورت نگیرد کاری از پیش نمی رود.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر 6 هزار پروژه ناتمام در سطح کشور وجود دارد که تنها 6/38 درصد از اعتبارات ملی و کمتر از 15 درصد از اعتبارات استانی برای آن‌ها تخصیص داده شده است.

 

مسلمی با اشاره به اینکه کمک‌های مجمع خیرین مدرسه‌ساز از سال 77 رشد خوبی را داشته است و باید این منبع را حفظ کرد، خاطرنشان کرد: 35 درصد از کمک‌های خیرین به صورت اهدای زمین، 5 درصد تجهیزات و مابقی به صورت کمک‌های مالی بوده است که تا کنون 70درصد آن محقق شده است

محمودرضا عراقی معاون عمرانی استاندار همدان نیز  در آیین تودیع و معارفه مدیرکل نوسازی مدارس استان همدان اظهار کرد: یکی از هنرهای مدیریت کلان کشور استفاده از پتانسیل و تخصص مورد نیاز در امور مدیریتی است.

 

وی افزود: حوزه تعلیم و تربیت از دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تشکیل می‌شود که بخش نرم‌افزاری آینده‌سازان کشور بر عهده آموزش و پرورش بوده و نوسازی مدارس عهده‌دار بخش سخت‌افزاری آن است.

 

معاون استاندار همدان تصریح کرد: امیدواریم اعتبارهای لازم در خصوص ساخت و سازها تخصیص داده شود که نوسازی مدارس در مدت زمان کم، ساختمان‌های باکیفیت را احداث کند و تحویل آموزش و پرورش بدهد.

 

عراقی تأکید کرد: یک مدیر موفق باید با تمام مجموعه خود و با تمام کسانی که مرتبط است با استفاده از اندیشه و دانش مدیریتی، تعامل و هماهنگی ایجاد کند.

 

وی با بیان اینکه نیت خیر دولت‌ها بر کسی پوشیده نیست؛ گفت: متأسفانه در دولت گذشته تدابیر لازم برای پروژه‌های عمرانی وجود نداشته و بیش از حد توان و اعتبار اقدام به اجرای عملیات شده است و به دلیل اعتبار محدود در دو سال اخیر، بسیاری از آن‌ها نیمه‌تمام باقی مانده است.

 

معاون عمرانی استاندار خاطرنشان کرد: همه مدیران باید از توان و پتانسیل تخصصی خود برای خدمت به مردم استفاده کنند و دولت با تمام قوا و تأیید مقام معظم رهبری در حال فعالیت است و مورد حمایت بسیاری از گروه‌ها و متخصصان نیز هست..

روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان همدان