پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
دوشنبه ١ مهر ١٣٩٨
 

با آنکه تابستان، زمان تعطیلی مدارس و استراحت دانش‌آموزان است. اما برای مسئولان آموزش و پرورش و شهرداری در این فصل فعالیت‌های عمرانی و نوسازی برخی مدارس شروع می‌شود. در منطقه 18 حدود 180 مدرسه برای دانش‌آموزان وجود دارد که از میان آنها تعدادی به دلیل بافت فرسوده‌‌شان نیاز به بازسازی و نوسازی دارند. به همین دلیل هر سال مسئولان قبل از شروع تعطیلات ،مشکلات مدارس را مشخص کرده و در طول تابستان عملیات نوسازی و بازسازی را شروع می‌کنند. امسال هم تعدادی از مدارس منطقه برای انجام عملیات مقاوم‌سازی و نوسازی تخلیه و آماده شده‌اند. در همین راستا برای اطلاع از نحوه عملیات بازسازی و نوسازی مدارس منطقه سراغ «اکبر رضایی» مدیر آموزش و پرورش منطقه رفته و با وی در این باره به گفت‌و‌گو نشستیم.
- یک مدرسه بر اساس چه مواردی در لیست نوسازی قرار می‌گیرد؟
معمولادر طول سال مدارسی که از نظر مقاومت، شکل و ظاهر وبافت جمعیتی ازوضعیت نامناسبی برخوردارند را ارزیابی کرده و در صورت نیاز به نوسازی مدارس معرفی شده ودر لیست نوسازی قرار می‌گیرند.گرچه نظر و تصمیم‌گیری اداره نوسازی وتجهیز مدارس هم اهمیت ویژه ای دارد که پس از بررسی به ترتیب اولویت عملیات نوسازی شروع می‌شود.
- در محدوده منطقه18چند درصد از مدارس جزو بافت فرسوده به شمار می‌ آیند؟
در منطقه ما 180 مدرسه وجود دارد که بر اساس آمار به دست آمده حدود 30درصدشان جزو بافت فرسوده هستند.البته هر سال با توجه به بودجه و اعتباری که تعیین می شود، تعدادی از این مدارس در لیست نوسازی قرار گرفته وپس از ساخت واحد آموزشی جدید تحویل آموزش وپرورش داده می‌شود.
- نحوه اجرای عملیات بازسازی مدارس به چه شکل است؟
برای بازسازی یک مدرسه باید درابتدا کارهای اداری، بروکف و نامه‌نگاری با اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی مدارس استان تهران انجام شود.پس از آن کارشناسان از مدارس در اولویت بازدید کرده ونتیجه به منطقه اعلام می شود. با اعلام نتیجه ،مدرسه تخلیه و در اختیار سازمان نوسازی قرار می گیرد.در این میان هم پیمانکار و بودجه لازم مشخص شده ودر نهایت عملیات بازسازی شروع می‌شود.
_آیا مراکز آموزشی که عملیات نوسازی درآنها انجام می گیرد متناسب با شرایط دانش آموزان است؟
اداره کل نوسازی در مکان هایی عملیات انجام می دهد که کاربری لازم داشته باشد وسپس کار ساخت وساز انجام می شود ،آن هم با حداکثر استاندارد که خوشبختانه همیشه فضاهای مناسبی برای دانش آموزان ایجاد شده است.
- با این توضیحات به نظر می آید مرحله شروع تاپایان بازسازی یک مدرسه طولانی باشد.آیا امسال آموزش وپرورش وسازمان نوسازی مدرسه ای برای عملیات نوسازی در نظر گرفته شده است؟
معمولا هر سال در صورت بودن اعتبار مدارسی انتخاب می شود واتفاقا نیمه اول امسال برای تخریب و بازسازی مدرسه راهنمایی پسرانه «شیخ فضل‌الله نوری» واقع در میدان معلم،مدرسه مهرآیین در مجتمع انقلاب ومدرسه دونوبته راهنمایی دخترانه «طریق‌القدس» و ابتدایی «ابوذر» در جاده ساوه برای نوسازی در نظر گرفته شد که اکنون این مراکز آموزشی تخلیه و دراختیار سازمان نوسازی قرار گرفته اند.
- یعنی با وجود فرسودگی 30درصدی مدارس تنها سهمیه منطقه همین 3مدرسه بود؟
ما 7 مدرسه انتخاب کرده بودیم امانوسازی هم قوانینی دارد و بر اساس سهمیه‌بندی مشخص شده این 3 مدرسه با توجه به وضعیتشان در لیست اورده شد.البته پیش بینی شده که مدارس امام رضا (ع)،فیاض بخش وشهدای هویزه هم با تامین اعتبار تخلیه وعملیات نوسازی در آنها انجام بگیرد. 
- با شروع عملیات نوسازی دانش‌آموزان این مدارس به کجا می‌روند؟
برای مدارس قبل از تخریب مکان جایگزین انتخاب می شود بنابراین موقتا دانش‌آموزان مدرسه راهنمایی شیخ فضل‌الله به نوبت دوم مدرسه میثم در خیابان فردوس انتقال می‌یابند . دانش‌آموزان مدرسه‌های ابوذر و طریق‌القدس هم به دلیل جمعیت بالای دانش‌آموزی ،دو شیفت آن به مدارس علی‌اصغر (ع)، علوی و کوثر واقع در شهرک ولیعصر (عج) می روند.
- در سال های گذشته علاوه بر نوسازی ، بهسازی مدارس هم انجام می‌ شد، امسال هم چنین برنامه ای دردستورکار دارید ؟
بهسازی در چند بخش انجام می گیرد اما مهم‌ترین بخش آن مقاوم‌سازی مدارس است. در همین راستا امسال برای مقاوم‌سازی 2مدرسه به عنوان سهمیه برای منطقه معرفی شد. این مدارس دبیرستان پسرانه امام سجاد (در شمال بازار آهن) و مدرسه امام علی (ع) در شهرک ولیعصر (عج) است که از اول خردادماه تخلیه اند .عملیات مقاوم‌سازیشان هم از 15 خرداد شروع شده است.
- برای مقاوم‌سازی چه کارهایی انجام می‌گیرد؟
مقاوم‌سازی برای استحکام بنا در مقابل زلزله است. بنابراین پس از بررسی توسط کارشناسان ازنظر مقاومت در مقابل زلزله ونوع خاک ،عملیات تحکیم ستون‌ها ، بررسی چاه‌ها و... انجام می‌شود.
- گاهی دیده می شود برخی مدارس تقریبا نوسازند اما مشکلات تجهیزاتی (مانند سیستم حرارتی، سرمایشی و...) دارند .برای این مدارس چه برنامه ای دارید؟
این همان بخش دوم عملیات بهسازی مدارس است.در این مرحله مشکلات شناسایی ودر طول تابستان بر اساس اولویت رفع می شود.خوشبختانه تا این مرحله هم پس ازبررسی‌های انجام ،مشکلات تجهیزاتی مدارس رفع شده است . امیدواریم با شروع سال تحصیلی دانش‌آموزان در مدارس  بامشکلی مواجه نشوند.
- معمولا هر سال شهرداری در بخش تجهیزات مدارس برنامه‌هایی را در دستور کار خود دارد امسال هم چنین همکاری دارید؟
خوشبختانه در سال جاری ارتباط آموزش و پرورش با شهرداری منطقه بسیار خوب بود. بر اساس توافق انجام شده با شهرداری به زودی ایزوگام و آسفالت تعدادی ازمدارس منطقه شروع می‌شود. همچنین با درخواست ما برای خرید برخی تجهیزات شهرداری موافقت کرده است.
- آیا این امکان هست که با وجود فرسودگی ،مدرسه فرسوده در لیست نوسازی قرار نگیرد؟
تمامی مدارس منطقه توسط بازرسان و تیم خدمات بازبینی و بررسی شده‌اند. هیچ مدرسه ای نیست که بافت فرسوده داشته و بازدید نشده باشد. اگر مدرسه‌ای هم نیاز به تعمیر اساسی یا تخریب داشته باشد مشخص شده و در این رابطه مشکل خاصی برای بازگشایی مدارس نداریم.
- چه سازمان و نهادی بودجه نوسازی مدارس را به عهده می‌گیرد؟
اعتبارات لازم برای نوسازی مدارس توسط سازمان نوسازی تامین می‌شود و براساس بودجه واعتبار مشخص شده سهمیه مناطق مشخص می‌شود .البته در این مسیر خیرین مدرسه‌ساز به کمک می‌آیند.
- گفتید خیرین، تاکنون خیرین در نوسازی مدارس منطقه چه نقشی داشته‌اند؟
اکنون ارتباط آموزش وپرورش با خیرین بسیار خوب است . . البته تعدادی از مدارس منطقه خیرساز هستند و بیشتر زمین‌های مدارسی ساخته شده در منطقه ،توسط خیرین اهداء شده است.
- چه تعداد خیر مدرسه‌ساز در منطقه شناسایی شده است؟
اکنون در منطقه حدود 35 خیر داریم که در امر مدرسه‌سازی به ما کمک می‌کنند.درحالیکه درگذشته این تعداد بسیار کم بود.
- با توجه به همه این توضیحات و کارهای انجام گرفته درچند سال گذشته، به عنوان مسئول عملکرد آموزش و پرورش در بحث بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به این سوال مدیران مدارس ودانش آموزان می توانند جواب بدهند .اما در کل آموزش و پرورش در بحث بازسازی و مقاوم‌سازی تنها نقش معرفی به عهده دارد. اصلی‌ترین مسئولیت به عهده اداره نوسازی است که در سال‌های گذشته عملکرد خوبی داشته است . در کل می‌توان گفت اکنون تعداد زیادی از مراکز آموزشی فرسوده گذشته نوسازی شده وپیشرفت خوب بوده است.
-فکر می کنید با این حجم عملیات ،مدارس برای سال تحصیلی جدید آماده شوند؟
با پیش‌بینی‌های انجام شده امیدواریم عملیات بازسازی مدارس تعیین شده در طول یک سال تمام شود. درکل می‌توان گفت با توجه به برنامه های پیش بینی واجرا شده تاپایان تابستان تمامی مدارس برای حضور 64 هزار دانش‌آموز منطقه آماده اند.
15 مدرسه منطقه امسال یک نوبته می‌شوند.این تعدادازبین 28مدرسه در مقاطع مختلف آموزشی انتخاب شده است.بیشتر این مراکز آموزشی ابتدایی هستند.