پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
سه شنبه ٢٦ شهریور ١٣٩٨
 

جوان ترين خير قم در آستانه چهاردهمين جشنواره خيرين مدرسه ساز اظهار داشت  :

مدرسه سازي يعني ساختن ايران

 

دكتر خرمي روز در سال 1360 در تهران بدنيا آمد و در مدارس نيكان و علوي تهران تحصيل كرد. رتبه 19 كنكور را در رشته مهندسي عمران دانشگاه صنعتي شريف بدست آورد. پس از پايان تحصيلات كارشناسي تصميم گرفت براي ادامه تحصيل به انگلستان سفر كند. در آنجا مدرك دكترا در رشته عمران را كسب كردو از آنجا كه به كشور خويش بسيار علاقه مند بود در سال 88 به كشورش بازگشت. هميشه دوست داشت كار نيكي براي هموطنانش انجام دهد. با پدرش‘دكتر عبدالرضا خرمي روز كه هميشه‘ مشاورش در زندگي بود مشورت كرد‘ پدر نيز به او توصيه نمود كه مدرسه اي در جايي بسازد كه محل تولدش نيز بوده است. بنابراين با مشاوره پدر و كمك هاي پسرعمويش مهندس عليرضا خرمي روز تصميم مي گيرد كه در يكي ازمناطق محروم قم‘ مدرسه اي بسازد. دغدغه اش اين است كه فرزندان اين كشور كه  با سرمايه هاي اين آب و خاك تحصيل مي كنند برايشان شرايطي فراهم شود تا در زمينه مورد نظرشان به فعاليت بپردازند و از كشور خارج نشوند. و معتقد است دانش آموزاني كه در اين مدارس پرورش مي يابند مي توانند در تحقق شعار توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني مؤثر باشند.

آنچه مي خوانيد مصاحبه اي است كوتاه كه پس از مراسم كلنگ زني مدرسه اي در منطقه علي آباد سعدگان‘ كه خود باني آن بوده است‘ با ايشان انجام گرفته است.

 

آقاي دكتر خرمي روز‘  انگيزه شما از مدرسه سازي چه بوده است؟

بزرگي مي گويد اگر مي خواهيد كاري كنيد كه تاثيرش چند روز باشد به نيازمندي كمك كنيد‘ اما اگر مي خواهيد كاري كنيد كه تاثيرش حداقل 100 سال باشد مدرسه يا دانشگاه بسازيد. شروع تحصيل ما و آماده شدن جهت بازار كار از همين مدارس بوده است و مدارس هستند كه آغازگر تربيت نسلي هستند كه بايد براي پيشرفت و آباداني كشور‘ تربيت شوند‘ بنابراين هر چه به توسعه مدارس كمك شود به پيشرفت و آباداني كشور كمك شده است.

 

آيا پس از شروع اين كار و تصميم به مدرسه سازي تغيير محسوسي در زندگي خود حس كرده ايد؟

اصولا شركت در كار خير‘ حس خوبي به انسان مي دهد بزرگترهاي ما در كار خير شركت كردند و اين باعث تشويق به حضور ما در كارهاي خير شد‘ هم اكنون نيز مشاركت ما مي تواند مشوقي براي حضور ديگران در كارهاي خير باشد. پسرعمويم مهندس عليرضا خرمي روز‘ مدرسه اي ساخته بود‘ آن را به من نشان داد و همين مشوق بزرگي براي من بود‘ مشاهده اينكه تعداد زيادي دانش آموز در آن مدرسه درس مي خواندند بسيار لذت بخش بود.

 

آقاي دكتر‘  شما به افرادي كه استطاعت مالي جهت انجام امور خير را دارند چه توصيه اي داريد ؟

اينكه انسان مالش را در راه انجام امور خير صرف كند‘ توفيق الهي مي طلبد و البته خداوند اين توفيق را به افرادي كه دوست دارد مي دهد‘ بنابراين توفيق انجام امور خير به هر شخص متمولي داده نمي شود و به طور قطع هر كس كاري را براي خدا انجام دهد‘ با خدا معامله كرده و خداوند نيز چند برابرش را به او بر مي گرداند. بنابراين اين معامله‘ معامله اي سودمند است زيرا هم برگشت آن از طرف خداوند در اين دنيا است و هم اجر اخروي را در بردارد و ما معتقديم كه خداوند ناظر به كارهاي ماست و او پاداش كار خير را مي دهد.

 

وقتي مدرسه به پايان رسيد شما از دانش آموزان انتظار داريد كه در قبال ساخت مدرسه چه هديه اي به شما بدهند؟

به طور قطع بهترين هديه اي كه از طرف دانش آموزان اين مدرسه به من داده خواهد شد اين است كه آنها درسشان را خوب بخوانند و به مدارج بالاي علمي برسند. اصولا ايراني ها ‘ بسيار باهوش و ذكاوت هستند و اگر پشتكار نيز به آن اضافه شود مي توانند به نتايج چشمگيري در زمينه هاي علمي دست يابند و از اين نعمت بزرگي كه خداوند به آنها داده است استفاده بهينه مي شود.

 

مشوقان شما در زمينه اين امر خير چه كساني بودند؟

در مرحله اول پدرم‘ كه مشاور من در امر خير بودند‘ پسرعمويم مهندس عليرضا خرمي روز كه من از راهنمايي ها و تجربيات ايشان در امر خير استفاده كردم و در پايان همسرم كه مرا به انجام اين كار در سن جواني تشويق كردند.

 

آقاي خرمي روز شما به عنوان جوان ترين خير در مجمع خيرين مدرسه ساز استان قم شناخته شديد‘ از اين امر چه حسي به شما دست مي دهد؟

از اينكه در سن جواني اين توفيق را يافته ام‘ خدا را شكر مي كنم و بسيار خرسندم .

آقاي خرمي روز‘ در پايان اگر صحبتي هست كه لازم مي بينيد گفته شود بفرماييد.

 

بزرگتر هاي من در امر خير مشاركت داشته اند و من مي خواهم از آنها يادي كنم. از پدر بزرگ و مادر بزرگم كه بدرود حيات گفته اند ‘حاج اسماعيل خرمي روز و خانم نيكوگفتار كه برايشان آرزوي مغفرت دارم و براي پدربزرگ و مادربزرگم دكتر حسن تاش و خانم كازرونيان آرزوي سلامتي و طول عمر دارم. بزرگترها جوهره هاي اصلي نيكوكاري را در ما بوجود آوردند.