پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
جمعه ٢٩ شهریور ١٣٩٨
 

حاج علی زرگر کاشانی در سال 1311 در تهران متولد شد. پدرش بسیار به علم آموزی فرزندش علاقه داشت اما او در سن 12 سالگی تحصیل خود را به قصد کار رها کرد. آن زمان کار خود را با یک مغازه لوازم التحریر فروشی کوچک در محله پامنار آغاز کرد. او داستان زندگی اش را اینطور بیان می کند و می گوید: سال های سال با قلم و کاغذ کار کردم ولی همیشه حرف های پدرم که دوست داشت درسم را به اتمام برسانم در گوشم صدا می کرد. به همین خاطر دوست داشتم اگر روزی ثروتمند شدم یک مدرسه بسازم تا دینم را در برابر پدرم ادا کنم. از آن روز تا به امروز، بیش از 70 سال گذشته است و دانش آموزان پر استعداد مدرسه حاج علی زرگر کاشانی در منطقه یک تهران در کنار خیر گرانقدرشان گل کاشتند و با انگشتان گره کرده خود پیمان وفاداری با او بستند.

مدرسه آیین روشن قبلی و زرگر کاشانی فعلی
شاید بهتر باشد برگردیم و به تاریخچه مدرسه زرگر کاشانی نگاهی بیندازیم؛ مدرسه آیین روشن در منطقه یک تهران یکی از مدارس فرسوده و قدیمی محسوب می شد که چند سال قبل به همت خیر نیک اندیش حاج علی زرگر کاشانی و همکاری اداره کل نوسازی مدارس استان تهران بازسازی شد. این مدرسه با ۲۹۰۰ متر مربع زیر بنا دارای آزمایشگاه، کارگاه فنی و حرفه ای، سالن اجتماعات کتابخانه آزمایشگاه و یک سایت رایانه ای است.
رتبه اول علمی قطع متوسطه اول دانش آموزان مدرسه زرگر کاشانی در سطح منطقه
فاطمه ایزدی مدیر مدرسه در این باره وضعیت علمی و پرورشی دانش آموزان مدرسه می گوید: من نزدیک به دو سال است که در این مدرسه به عنوان مدیر افتخار همکاری را دارم. در این مدت حاج آقا زرگر کاشانی ارتباط بسیار خوب و صمیمی با دانش آموزان و مدرسه دارند و همانطور که می دانیم به همت ایشان سایت ورزشی و استخر مجموعه نیز در دست ساخت است.
ایزدی همچنین با اشاره به موفقیت های علمی و ورزشی دانش‌آموزان تاکید کرد: ما از نظر علمی رتبه اول متوسطه یک را در منطقه داریم. ۵۰ نفر از دانش آموزان ما دارای معدل۲۰و ۸۰ درصد میانگن معدل ها بین ۱۹ تا ۲۰ است. از لحاظ ورزشی، تیم تخصصی والیبال مدرسه بیش از ۶ ترم است که دوره های حرفه ای را زیر نظر مربی تراز اول گذرانده و آماده مسابقات استانی و منطقه ای هستند. 
وی همچنین ادامه داد: دانش آموزان مدرسه در رشته های قرآنی وپرورشی حائز رتبه های برتر بوده اند و بهترین کادر علمی از نظر دبیران با مدرسه ما همکاری می کنند. همچنین چند طرح پرورشی مانند طرح همگام و  جمع (کیفیت بخشی شورای دبیران ) را در این مدرسه داریم.
بعد از صحبت با مدیر مدرسه، دانش آموزان مدرسه زرگر کاشانی با اجرای سرود بسیار زیبایی که خودشان در وصف آقای زرگر کاشانی سروده بودند، لبخند را بر لبان خیر مدرسه شان نشاندند. قسمتی از متن شعر چنین بود :
ما گل های باغ ایمان در سرای پاک ایران
پرشکوه و شاد و خرم با طراوت همچون باران
مهر دانش رشد و پویش مدرسه آهنگ رویش
ما در این گلزار زیبا سرفراز از جهد و کوشش
ای زرگر کاشانی خانه مهربانی
دردل و اندیشمون همیشه جاودانی
....
یک روز در مراسمی که دانش آموزان برای قدردانی از زحمات خیر خود برگزار کرده بودند، بعد از اجرای برنامه های زیبا،  همه دانش آموزان در  زیر تابلو مدرسه با خیر مدرسه خود عکس یادگاری گرفتند و با  با اهدای کادو و لوح تقدیر از ایشان تشکر و قدردانی به عمل آوردند.
کسب رتبه دوم دانش آموزان در رشته تواشیح منطقه یک تهران
بعد از مراسم فرصت بسیار مناسبی بود تا با چند دانش آموز برتر این مدرسه گقت و گوی کوتاهی داشته باشیم و نظر آن ها را درباره امکانات مدرسه و نقش خیر مدرسه شان بدانیم. 
"سارا ابراهیمی"  برنده رتبه دوم  تواشیح و رتبه اول بازیگری دانش آموزی منطقه است. او سال نهم است و موفقیتش را اول، مدیون خدا و امکانات مدرسه خود می داند. او می گوید: همیشه دوست داشتم یک مدرسه بزرگ بسازم و امروز وقتی امکانات و مدرسه خود را می بینم تنها یک جمله می توانم به آقای زرگر کاشانی بگویم و آن این است که اجرتان با خدا باشد زیرا مدرسه ما هیچ چیزی کم ندارد و تشکر ما تنها بخش کوچکی از زحمات شما را جبران می کند.
معدل های ممتاز مدرسه زرگر کاشانی: موفقیت های ما گوشه ای از زحمات خیر مدرسه مان است
سراغ سه نفر دیگر از دانش آموزان مدرسه رفتیم که به عنوان نفرات ممتاز از طرف مدیر مدرسه معرفی شده بودند. "یاسمن نوروزی" شاگرد پایه هفتم درباره موفقیتش می گوید: من در مدارس دیگر هم درس خواندم اما مدرسه زرگر از هر لحاظی چه امکانات و چه معلمین نمونه است و همه بچه ها از درس خواندن در این مدرسه لذت می برند.  اگر یک روز خیر مدرسه ساز شوم دوست دارم برای معلولین و کودکان نیازمند  مدرسه بسازم تا آن ها بدون دغدغه درس بخوانند.
"فاطمه اعتمادی" نیز که شاگرد برتر این مدرسه است و در کلاس هفتم درس می خواند می گوید: از زحمات آقای زگر کاشانی بسیار سپاسگذاری می کنم و تلاش های ایشان در برابر موفقیت های ما بسیار ناچیز است. اگر روزی خیر مدرسه ساز شوم دوست دارم برای دختران، مدرسه ورزشی بسازم زیرا درمدارس دخترانه امکانات ورزشی کم تر است.
"سارا مقصودی" نیز مانند دیگر دوستانش رتبه ممتاز مدرسه است و درباره امکانات مدرسه اش می گوید: از تمامی معلمین و کادر آموزشی و همچنین اقدامات ارزشمند آقای کاشانی تشکر می کنم و شاید اگر کمک چهارده معصوم (ع) و مدرسه آقای کاشانی نبود به این موفقیت نمی رسیدم. اما با توجه به استعداد دانش‌آموزان، هوشمند سازی تمامی کلاس ها اولویت اصلی مدرسه است.