پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
جمعه ٢٩ شهریور ١٣٩٨
 
مجتمع آموزشی فردوس که بعدها به واسطه کار خیر مرحوم ساریخانی به هنرستان ساریخانی تغییر نام داد در سال 1374  تاسیس شده است و در آن زمان در هر سه مقع تحصیلی پذیرای دانش آموزان کم توان ذهنی بوده است. در سال 1380، مرحوم ساریخانی به نام فرزند مرحومش که از دانش آموزان کم توان ذهنی بود، ساخت طبقه دوم این مجتمع را بر عهده گرفت. امروز در مدرسه ای که روزی به یاد فرزند کم توان خیر نیک اندیش آقای ساریخانی ساخته شد، 193 دانش آموز در 5 مقطع 6-4 ساله، آمادگی ، ابتدایی، پیش متوسطه و متوسطه درس می خوانند.  دانش آموزان این مجتمع را اغلب کودکان کم توان ذهنی و چند معلولیتی تشکیل می دهند که در  سه رشته قالیبافی، کشت گیاهان آپارتمانی، راسته دوزی کسب مهارت می کنند. دانش آموزان این مدرسه علاوه بر تحصیل در زمینه های توانبخشی، کار درمانی و گفتار درمانی نیز برخوردار هستند.
هم اکنون  به همت خیر نیک اندیش دکتر غلام عباس مصلی نژاد در رشته کشت گیاهان آپارتمانی، گلخانه ای با نام "باغ بهشت" و هزینه ای بالغ بر 800 میلیون ریال احداث شده که تاکنون بیش از 80 درصد پیشرفت داشته است و به زودی به بهره برداری خواهد رسید. 
همچنین این خیر نیکوکار  هزینه تکمیل تجهیزات کلاس های این مجتمع را بر عهده گرفته است .
از نیازها و اولویت های اصلی این مجتمع می توان از  هوشمندسازی و رفع مشکلات سیستم های گرمایشی و سرمایشی گلخانه باغ بهشت و... را نام برد  که نیازمند همیاری خیرین مدرسه ساز است.
مدرسه عدالت / مرکز خاص دانش آموزان اوتیسم
مدرسه عدالت در منطقه 10 تهران، در سال 1368 تاسیس شده است.  این مدرسه  خاص دانش اموزان ناشنوا تاسیس شده است و در مقاطع آمادگی تا دبیرستان فعالیت می کند. با توجه به کمبود فضاهای آموزشی خاص دانش اموزان اوتیسم (در خودماندگی) ، این گروه از دانش اموزان نیز در این مدرسه ساماندهی شده اند.  در این میان تعداد دانش آموزان اوتیسم به 52 نفر میر سد و بیشتر مورد توجه مسئولان قرار دارند . این گروه از دانش آموزان با توجه به شرایط خاص در  12 کلاس با حداکثر 4 دانش آموز سازماندهی شده اند. استاندار ظرفیت این کلاس ها برای دانش اموزان اوتیسم به دلیل شرایط خاصشان 4 نفر تعریف شده است. 
در حال حاضر با توجه به آمارهای ارائه شده از مدیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران، 400 دانش آموز اوتیسم در شهر تهران در  6 مدرسه تخصصی اوتیسم مشغول به تحصیل هستند اما هنوز مدرسه تخصصی خاص دانش آموزان دختر اوتیسم احداث نشده است و دانش آموزان دختر در کلاس های ضمیمه مدارس کم توان ذهنی تحصیل می کنند.
با توجه به بازدیدهای انجام شده از سوی اعضای خیرین مدرسه ساز از این مدرسه ، با توجه به شرایط خاص و نیازهای مورد توجه دانش اموزان اوتیسم، وجود  وسایل و خاص بازی برای تخلیه هیجانات این کودکان، سایت اتاق تاریک برای درمان این بیماری، تجهیزات کاردرمانی و... از نیازهای این مدرسه است.