پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
جمعه ١ شهریور ١٣٩٨
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از بازدید اعضای این کمیسیون از مدارس مناطق زلزله زده و وضعیت مطلوبشان همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: بیشتر مدارس مناطق زلزله زده آسیب جدی ندیده اند و در حال حاضر آماده بازگشایی در اول مهرماه هستند.

عطاالله سلطانی صبور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت: پنج نفر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات از مدارس دو شهرستان خواجه و ورزقان بازدید کردند. ارزیابی ما این است که وضعیت مدارس مناطق زلزله زده برای شروع آغاز سال تحصیلی در حد مطلوبی است.

وی افزود: از مجموع 304 مدرسه در شهرستانهای اهر، هریس و ورزقان، تعداد 104 مدرسه آسیب دیده است که تنها 32 مدرسه به شکل جدی آسیب دیده اند اما قرار شد این مدارس تخریب و نوسازی شود. همچنین دانش آموزان این مدارس در مدارس دیگر مشغول به تحصیل می شوند.

به گفته سلطانی، نکته قابل توجه از وضعیت مدارس زلزله زده این بود که مدارس قدیمی که عمرشان به بیش از 30 سال می رسیدند درصد کمی آسیب دیده و هیچکدام از مدارس تخریب 100 درصدی نشده اند. همچنین تعدادی از مدارس این مناطق به محل اسکان زلزله زدگان تبدیل شده بود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه گزارشی که قرار است به اعضای کمیسیون از وضعیت مدارس داده شود، قطعاً گزارش مثبتی خواهد بود، تصریح کرد: کتابهای مورد نیاز دانش آموزان در همه مقاطع بین آنها توزیع شده و خیرین نیز اقدام به توزیع لوازم التحریر رایگان بین خانواده ها کرده اند.

وی درباره آمادگی مدارس برای اول مهر و اینکه بسیاری از زلزله زدگان در مدرسه مستقر شده اند، گفت: براساس هماهنگی های به عمل آمده زلزله زدگان از مدارس تخلیه شده اند و مدارس آماده بازگشایی برای مهر ماه هستند. البته تعدادی از زلزله زدگان در برخی از مدارس هنوز ساکن هستند که طی روزهای باقی مانده آنها نیز به جاهای دیگری منتقل می شوند.

سلطانی درباره اینکه مدارس تخریب شده تا چه زمانی قرار است بازسازی و نوسازی شود، ادامه داد: با کمک خیرین مدرسه ساز کار نوسازی 32 مدرسه باقی مانده بزودی شروع می شود. ضمن آنکه براساس برآوردهای انجام شده، 30 میلیارد تومان اعتبار لازم است که 20 میلیارد تومان آن را خیرین متعهد شده اند.

معافیت خیرین از پرداخت عوارض شهرداری

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره جلسه روز گذشته کمیسیون آموزش با مسوولان آموزش و پرورش گفت: در این جلسه مصوب شد که خیرین مدرسه ساز از سال 1392 از پرداخت عوارض شهرداری معاف شوند.

وی افزود:این اقدام در راستای کمک های خیرخواهانه آنها و همچنین تشویق آنها برای افزایش کمک هایشان است. هنگامیکه تعدادی از افراد هزینه های زیادی را برای افزایش و ارتقای تحصیلی دانش آموزان می کنند، دولت نیز باید در حد خود ادای وظیفه کند. به همین دلیل در جلسه روز گذشته مصوب شد که خیرین از سال 1392 از پرداخت عوارض شهرداری معاف شوند.