پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
سه شنبه ٢٦ شهریور ١٣٩٨
 
مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان يزد از وجود حدود 15 مدرسه‌ي تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي در اين استان خبر داد. 

مدرسه‌ي «ايران‌شهر» را يكي از قديمي‌ترين مدارس استان يزد خواند و گفت: اين مدرسه به عنوان يكي از مدارس ماندگار يزد با مدرسه‌ي البرز در تهران هم‌دوره است.

او ادامه داد: از چند سال گذشته يكسري كارهاي مرمتي با هماهنگي آموزش‌وپرورش روي اين بنا انجام شده است، سال گذشته نيز اعتباري براي مرمت اضطراري اين مدرسه هزينه شد،‌ اكنون در بخشي از اين مدرسه موزه داير است و در بخش ديگر آن كار آموزش انجام مي‌شود.

وي مدرسه‌ي «ماركار» متعلق به دوره‌ي پهلوي اول را از ديگر مدارس تاريخي يزد خواند و گفت: سال گذشته يكسري كار مرمتي بر روي اين بنا انجام شده، امسال نيز اعتبار قابل توجهي از محل اعتبارات ملي براي آن اختصاص يافته است.

او با اشاره به وقف «خانه‌ي اربابي» در يزد در چند سال گذشته با هدف تغيير آن به عنوان كاربري آموزشي بيان كرد: با تصويب شوراي فني سازمان حدود 80 ميليون تومان اعتبار استاني با هدف تغيير كاربري بنا به يك مكان فرهنگي آموزشي اختصاص يافته است.

وي مدرسه‌ي «ادب» در شهرستان زارچ يزد را يكي ديگر از مدارس تاريخي اين استان خواند و افزود: اين بنا كه متعلق به دوره‌ي پهلوي اول است 50 ميليون تومان اعتبار براي مرمت دراختيار دارد.

رضايي با اشاره به هماهنگي‌هايي كه اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري يزد با آموزش و پرورش براي ايجاد چند موزه ـ مدرسه داشته است، اظهار كرد: به دنبال هماهنگي‌هاي انجام شده، قصد داريم مدارس تاريخي خالي و بلا استفاده كه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده‌اند را با اعتبارات ملي به مكان‌هايي با كاربري آموزشي ـ فرهنگي تبديل كنيم.