پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
یکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٨
 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه یکی از راه‌های تأمین بودجه هوشمندسازی مدارس، فروش املاک فرسوده و تخریبی است، گفت: مجوز فروش این املاک با استناد به مجوز قانونی به وزیر آموزش و پرورش داده شده است.

قاسم احمدی ‌لاشکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص بودجه تصویب شده وزارت آموزش و پرورش در سال جاری، اظهار داشت: بودجه امسال آموزش و پرورش نسبت به سال گذشته افزایش خوبی پیدا کرد و منابع درآمدی جدیدی برای این وزارتخانه پیش‌بینی شد.

وی افزود: مقرر شد از تولید هر نخ سیگار، 20 ریال که در مجموع حدود 120 میلیارد تومان است به بخش ساخت و ساز و نوسازی تعلق گیرد؛ ضمن اینکه بر اساس برنامه پنجم توسعه برای بازسازی، مقاوم‌سازی و نوسازی مدارس، بودجه قابل توجهی در بخش عمرانی در نظر گرفته شد.

*شروع به کار کمیته‌های برنامه‌ریزی استان‌ها و شهرستان‌ها از هفته آینده

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه 98 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف امور جاری از جمله پرداخت حقوق و مزایای فرهنگیان و کارکنان می‌شود، گفت: دو درصد باقیمانده در بخش‌های دیگر هزینه می‌شود ولی در کل بودجه امسال نسبت به سال گذشته راضی کننده است.

وی در خصوص تمهیدات لازم در صورت وجود کسری بودجه در سال جدید، عنوان کرد: سال گذشته بودجه از صادرات دو میلیون و 330 هزار بشکه در روز بسته شد که متأسفانه به دلایل مسائل تحریم، بودجه مورد نظر تحقق پیدا نکرد.

احمدی لاشکی بیان داشت: امسال تلاش مجلس بر این بود که بودجه وزارت آموزش و پرورش بر اساس صادرات یک میلیون و 330 هزار بشکه در روز و به صورت واقعی بسته شود یعنی یک میلیون بشکه نفت از صادرات کاسته شد تا بتوان با اعداد و ارقام به دست آمده نسبت به حل مشکلات اقدام کرد.

وی به امور مالیاتی به عنوان یک دیگر از منابع درآمدی اشاره کرد و افزود: از هفته آینده کمیته‌های برنامه‌ریزی استان‌ها و شهرستان‌ها شروع به کار خواهند کرد که در این صورت ارقام بودجه واقعی‌تر دیده خواهد شد.

*تأمین بودجه هوشمندسازی مدارس از فروش املاک فرسوده و تخریبی

احمدی‌ لاشکی در خصوص هوشمند‌سازی مدارس اظهار داشت: یکی از راه‌های پیش‌بینی شده برای تأمین بودجه مورد نیاز این بخش، فروش مدارس غیرقابل استفاده و تخریبی است که مجوز فروش این مکان‌های تخریبی که در شهر و روستا وجود دارد به آموزش و پرورش داده شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه هوشمندسازی مدارس در سطح کشور عادلانه انجام نمی‌شود و دانش‌آموزانی که در روستاها و شهرهای دور افتاده و مناطق محروم زندگی می‌کنند، از امکانات کمتری برخوردار هستند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: در این کمیسیون به وزیر آموزش و پرورش اعلام شده است که هوشمندسازی برای همه مدارس کشور به طور یکسان دیده شود و بودجه این بخش را با استناد به مجوز قانونی که به این وزارتخانه داده شده است، از محل فروش املاک فرسوده و تخریبی تهیه کند تا مدارسی که به سیستم رایانه مجهز نیستند، کاهش پیدا کنند.