پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی
دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
 
 
مجمع خیرین مدرسه ساز شهرتهران در مسیر کارآمدی /  16 اقدام مهم مجمع تهران در دوره ششم
دوره ششم فعالیت مجمع خیرین مدرسه ساز شهرتهران از زمستان سال 1389 آغاز شده است و این دوره در روزها و هفته های پایانی خود قرار دارد و پس از آن دوره هفتم آغاز خواهد شد. نگاهی به عملکرد دوساله مجمع در دوره ششم بیانگر آن است که این مجمع طی این دو سال عملکرد قابل قبولی داشته و طی این مدت اقدامات اساسی در این نهاد مردمی انجام شده است، اقداماتی که در نهایت به توسعه کمی و کیفی فعالیت های خیرین مدرسه ساز اعم از شناسایی نیکوکاران جدید و افزایش رقم تعهدات آنان منجر شده است. در این نوشتار به اختصار مهم ترین اقدامات مجمع تهران طی دو سال اخیر را مرور کرده ایم.
1-    تدوین آئین نامه جذب تعهدات خرد خیرین
همزمان با افزایش تعداد خیرین در کلان شهر تهران، نوع و میزان تعهدات و زمینه مشارکت آنان نیز افزایش یافته است. رویکرد مجمع تهران جذب تمامی نیکوکاران و جلب رضایت آنان از طریق تسهیل در روند مشارکت در ساخت مدارس بوده است و به همین دلیل با تدوین "آئین نامه جذب تعهدات خرد خیرین" این موضوع به شکلی شفاف و کاملا ضابطه مند قابل انجام است. این آئین نامه پس از طی مراحل اولیه شامل مطالعات و بررسی های کارشناسانه در هیأت مدیره مجمع خیرین تهران به تصویب رسیده و برای تصویب نهایی به جامعه خیرین مدرسه ساز کشور ارسال می شود.
برگزاری 40 جلسه هیأت مدیره با 120 مصوبه
مجمع خیرین مدرسه ساز تهران طی دو سال اخیر 40 جلسه هیأت مدیره برگزار نموده است. این جلسات 120 مصوبه داشته است که 70 درصد مصوبات اجرا شده و 30 درصد مصوبات نیز در دست اجراست.
2-    نظارت دقیق بر روندهای مالی پروژه های خیری
مجمع تهران طی دو سال اخیر علاوه بر پیگیری و هماهنگی در مراحل انعقاد تفاهم نامه های خیری، بر روند مالی ...پروژه اعم از دریافت و پرداخت اعتبارات پروژه های خیری متناسب با پیشرفت پروژ ها مطابق نیات نیکوکاران محترم نظارت دقیق داشته است.
3-    تشکیل و نظارت بر عملکرد نمایندگی های مجمع در مناطق 20 گانه تهران
تأسيس نمایندگی های مجمع در مناطق 20 گانه شهر تهران از اسفند سال 89 با حضور وزیر آموزش و پرورش از جمله اقدامات اساسی مجمع در دوره ششم بوده است. تدوین دستورالعمل این نمایندگی ها و پس از یکسال کار کارشناسی و شناسایی و سازماندهی حدود 200 نفر نیروی واجد شرایط از جمله مقدمات تشکیل این دفاتر در مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران بوده است. علاوه بر آن نظارت مستمر بر فعالیت این دفاتر را می توان در شمار مهم ترین فعالیت های مجمع در دو سال اخیر ارزیابی کرد. این نمایندگی حجم و نوع فعالیت خیرین مدرسه ساز در کلان شهر تهران را وارد مرحله ای جدید نموده و به عبارت دیگر تحولی در حوزه فعالیت های خیری در پایتخت به وجودآورده است . افزایش رقم تعهدات و تعداد خیرین در شهر تهران از دستاوردهای اولیه تشکیل این نمایندگی ها بوده است.
4-    برگزاری چهاردهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران
مشارکت در برگزاری با کیفیت چهاردهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران در خردادماه سال 91 در تعامل با ادارات کل آموزش و پرورش استان تهران و نوسازی مدارس استان تهران از جمله دیگر اقدامات اصلی مجمع در سال 91 بوده است. حضور موثر اعضای مجمع در کمیته های مختلف ستاد برگزاری جشنواره و به ویژه نقش افرینی مجمع تهران در ارتقاء قابلیت های فرهنگی جشنواره از جمله فعالیت های قابل توجه در این حوزه بوده است.
5-    برگزاری 36 جشنواره در مناطق تهران طی سال های 90و 91
طی دو سال اخیر مناطق مختلف تهران براساس هماهنگی ها و برنامه ریزی های مجمع خیرین تهران (تدوین دستورالعمل اجرایی جشنواره و سایر اقدامات لازم )36 جشنواره خیرین مدرسه ساز یا نکوداشت خیرین و یا همایش های خیری برگزار کرده اند و این همه نقش بسزایی در گسترش فرهنگ خیر اندیشی و تجلیل از نیکوکاران در شهر تهران داشته است. افزایش رقم جشنواره ها در دو سال اخیر کاملا مشهود است. گفتنی است اگر 18 جشنواره تهران در سال 89 را نیز به این تعداد اضافه کنیم عدد 54جشنواره برای سه سال اخیر در پایتخت بدست می آید که نسبت به کل کشور شاخص بسیار مناسبی است. این ارزیابی زمانی معنای دقیق تری می یابد که در نظر آوریم از بدو تأسیس مجمع خیرین استان برگزاری جشنواره های منطقه ای در کلان شهر تهران پدیده نوظهور به شمار می آید. 
7-تدوین آیین نامه داخلی مجمع
از دیگر اقدامات اساسی و ماندگار مجمع خیرین تهران در دوره ششم تدوین آیین نامه داخلی بوده است.تدوین آیین نامه داخلی ، ضمن نظم بخشی به امور مدیریتی و نظام تصمیم سازی در مجمع تهران ، رویکردهای علمی و قابل اعتنا را در مجمع تهران ارتقاء بخشیده و موجب افزایش کیفیت عملکرد مجمع بوده است.فراموش نکنیم راه اندازی نمایندگی های 20 گانه در تهران و نظارت دقیق کیفی بر عملکرد آنان بدون یک نظام اداری و مدیریتی تعریف شده قابل تحقق نبوده است و از این رو بخش زیادی از توان مجمع در این عرصه صرف شده است ،که تدوین آیین نامه داخلی از آن جمله بوده است .
8-انتشار 9 شماره از نشریه مجمع خیرین مدرسه ساز
مجمع تهران طی دو سال اخیر به حوزه اطلاع رسانی نگاهی ویژه داشته است . انتشار مستمر 9 شماره از نشریه مجمع خیرین مدرسه ساز (شامل اخبار و گزارش های متنوع از فعالیت خیرین تهران) بخشی از این فعالیت فرهنگی و رسانه ای بوده است .
9-آغاز انتشار خبرنامه داخلی مجمع تحت عنوان "خبر خیر"
مجمع تهران به منظور بهره گیری از تمامی ظرفیت های عرصه اطلاع رسانی علاوه بر نشریه اصلی ، تا کنون دو شماره از خبرنامه داخلی مجمع تحت عنوان "خبر خیر"را منتشر و توزیع کرده است .این خبرنامه شامل اخبار کوتاه معرفی خیرین جدید تهران است و به دلیل سهولت در توزیع و تولید اخبار، نقش موثری در معرفی مجمع داشته است .این نشریات و تولیدات فرهنگی برای تمامی استان های کشور ارسال می شود .
10-تشکیل وب سایت مجمع به عنوان یکی از بزرگترین سایت های نهاد های مردمی
در حوزه اطلاع رسانی و در فضای مجازی و اینترنت ، مهم ترین اقدام مجمع تهران راه اندازی وب سایت مجمع بوده است .این پایگاه روزانه صدها بیننده دارد و با توجه به رشد روزافزون دامنه نفوذ رسانه های اینترنتی، نقش بسزایی در اطلاع رسانی سریع و دقیق از عملکرد مجمع تهران داشته است .به روزرسانی مستمر و بدون وقفه مطالب سایت و نظارت بر عملکرد سایت از مهم ترین  اقدامات رسانه ای مجمع در این بخش بوده است
11-کانون خبرنگاران مجمع تهران اولین نمونه در کشور
مجمع خیرین تهران به منظور تولید محتوا برای رسانه های خود (سایت و نشریه و بولتن داخلی )برای اولین بار "کانون خبرنگاران مجمع تهران"را راه اندازی کرده است ،که دو سال از تشکیل آن سپری شده است و دستاوردهای ارزشمندی داشته است . این تجربه موفق در سال های آینده  می تواند به نتایج بیشتر  و موثرتری در جذب خیرین جدید منجر شود .

12-مستندسازی فعالیت خیرین  و نماهنگ های تصویری
مجمع تهران طی دو سال اخیر حدود 20 نماهنگ  تصویری شامل عملکرد ،  مصاحبه با خیرین ، خیرین متوفی و ... تولید کرده است که بیشتر در جشنواره ها و همایش های استان و مناطق پخش شده است . تولید محتوا و تدوین از جمله اقدامات مجمع در تهیه این تولیدات تصویری بوده است .
13-ارتقا سطح تشکیلات اداری
مجمع تهران متناسب با توسعه فعالیت ها ، نیازمند توسعه تشکیلات اداری بوده است و در این خصوص با تاسیس واحدهایی چون روابط عمومی ، امور اداری و مالی ، امور مستند سازی و امور دفتری اقدامات لازم را انجام داده است . بدیهی است این واحد ها اجرایی شدن تصمیمات  و مصوبات هیئت مدیره و تعامل با مناطق آموزش و پرورش و تمامی خیرین را بر عهده دارند .
 14- تعامل با شبکه های مختلف صداو سیما در جهت اطلاع رسانی از فعالیت خیرین
یکی دیگر از اقدامات مجمع تهران تعامل و همکاری با بخش ها و شبکه های مختلف صداو سیما در معرفی خیرین و فعالیت های مجمع تهران بوده است. معرفی خیرین در شبکه های پرس تی وی، رادیو تجارت، شبکه دو، شبکه جهانی جام جم، و شبکه اول، شبکه 3 و رادیو ایران از این جمله است.
15- تعامل مستمر و موثر با مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران ( 5 جلسه مشترک کلی و 25 جلسه اختصاصی با مدیران مناطق)
تعامل با مناطق مختلف آموزش و پرورش تهران از جمله رویکردهای اصلی مجمع برای تسهیل روند تحقق اهداف مجمع بوده است. در همین ارتباط طی دو سال اخیر حداقل پنج جلسه مشترک مدیران و آموزش و پرورش مناطق و مسئولان مجمع خیرین در مناطق تهران و 25 جلسه اختصاصی با مدیران و معاونین و اعضای نمایندگی در مناطق برگزار شده که در افزایش تعامل و ارتقاء سطح هماهنگی ها بسیار تأثیر گذار بوده است.
16 – برگزاری اولین همایش مشترک مدیران روابط عمومی مناطق و اعضای کانون
مجمع تهران به منظور گسترش فعالیت های اطلاع رسانی از عملکرد خیرین، اولین همایش مشترک مدیران روابط عمومی و اعضای کانون خبرنگاران را با حضور یکی از اساتید ارتباطات و سایر مسئولان برگزار کرده است که تداوم خواهد داشت.